Mākslinieki Talsu ezerā palaiž laimes zivis

Mākslinieki Talsu ezerā palaiž laimes zivis

Talsu māksliniekiem jau aptuveni 20 gadus ir tradīcija ap jauno gadu Talsu ezerā palaist brīvībā zivis. Šogad savu ideju viņi īstenoja Zvaigznes dienā, kad vairākas varavīksnes foreles kļuva par laimes zivīm savai pilsētai.

Talsu Krūmu grupas mākslinieki to dēvē par dullu un sirsnīgu akciju, un tās idejas autors ir mākslinieks Andris Vītols, kurš skaidro, ka tā ir Austrumu kultūras tradīcija — atbrīvot, nevis nogalināt, kādu no apēšanai paredzētajiem dzīvniekiem, putniem vai zivīm. Jau otro gadu foreles atceļojušas no zivju audzētavas Kaltenē, un tā simboliski mākslinieki vēlas sabiedrībai parādīt, ka zivis paredzētas dzīvošanai, nevis svētku galdam. Kāds no māksliniekiem drosmīgi savu zivi pirms laišanas āliņģī nobučoja, kāds tai iedeva vārdu un novēlēja veiksmi ezera dzelmē. Šogad ezerā nonāca visas tradīcijas laikā izmērā vismazākās zivis.

«Mēs aizbraucām uz zivju audzētavu un secinājām, ka labāk pat dzīvos varbūt mazās. Nevis tādas jau, kā saka, cepamās,» stāsta Andris Vītols. «Viņas paaugsies, varbūt adaptēsies, varbūt nē, varbūt kāda ies bojā, kā mums šad tad pārmet… Viņas būtu tā kā tā aizvestas uz veikalu, bet šoreiz zivis ir atlaistas. Tā kā tā ir laimes zivju brīva izvēle — dzīvot, būt vai aiziet nebūtībā.»

Arī pērn mākslinieki saņēma pārmetumus, ka šādā veidā zivis nevar ielaist ezerā, taču Talsu Krūmu grupa savu ideju turpina un arī plāno turpināt, jo, viņuprāt, svētku laikā sabiedrībai ir būtiski aizdomāties par dzīves vērtībām.

JAUNUMS

Tagad pieejama arī
“Talsu Vēstis” e-avīze.
Abonē un lasi savā telefonā, datorā vai planšetē no jebkuras vietas pasaulē.