Talsos durvis vērs Mīļdārziņš

Talsos durvis vērs Mīļdārziņš

Ģimeņu un bērnu attīstības centrs «Brīnumiņš» vienmēr sapņojis drosmīgi, un arī šobrīd tas būs celmlauzis Talsu novadā, izlolojot ideju par Mīļdārziņu. Tas būs palīgs vecākiem bērnu pieskatīšanā un droša, mājīga vieta mazajiem, kam parastajos bērnudārzos grūti iekļauties. Mīļdārziņa durvis vēl nav atvērušās, bet pagājušajā piektdienā vecākiem bija iespēja izmantot Atvērto durvju dienu un ieskatīties jaunajās telpās.

«Brīnumiņa» prioritāte vienmēr ir bijusi bērni ar īpašām vajadzībām, taču jau vairākus gadus centra klusais sapnis ir bijis Mīļdārziņš. Resursu trūkuma dēļ līdz šim tas palicis nepiepildīts. Mazie Mīļdārziņā darbosies pavisam nelielā grupā, kas nebūs lielāka par 15 bērniem, izbaudīs individuālu pieeju un attieksmi.

«Bērni šobrīd ir dažādi, daļa ļoti jūtīgi un neiekļaujas bērnudārzā lielas grupas sastāvā, un daļai grūti gulēt pusdienas laiku,» skaidro «Brīnumiņa» vadītāja Agnese Kviese. «Pagaidām mēs strādāsim tikai trīs reizes nedēļā, bet skatīsimies, kāda būs interese — ilgtermiņā mūsu mērķis ir akreditēt to kā izglītības iestādi. Šobrīd gan ejam pretī nezināmajam, bet esam gatavi iet uz risku un sekot pa pēdām vecāku vēlmēm. Arī mums pašiem ideju ir daudz, pavasarī šeit būs siltumnīca, bērni gulēs vigvamos… Ideja ir radīt norvēģu tipa bērnudārzu, kur bērni guļ ārā, teltīs. Šeit būs tas, ko es gribēju saviem bērniem, bet man nesanāca.»

Piektdienas pēcpusdienā vairāki vecāki izmantoja iespēju ieskatīties topošajā Mīļdārziņā. Tajā diendusu mazie gulēs nevis gultās, bet vigvamos. /Foto: Ģirts Grenevics/

Piedāvāt citādāku bērnību

Šobrīd Mīļdārziņa vadītāja būs Sanita Ziediņa, kura darbosies kopā ar Baibu Niklāvu. «Mīļdārziņš, manuprāt, ir «Brīnumiņa» sirds, kur nāks vismazākie bērniņi. Mēs viņiem parādīsim, ka pasaule var būt jauka, mīļa, skaista un individuāla katrai mazajai sirsniņai,» saka Sanita. Lai Mīļdārziņu varētu apmeklēt, bērnam ir jāmāk staigāt, un tas būs pieejams līdz piecu gadu vecumam. «Mani bērni ir viens no iemesliem, kāpēc esmu Mīļdārziņā, jo viņiem nebija tik laba pieredze. Citiem bērniem gribas iedot citādāku bērnību, atbilstošu viņu vecumam, jūtīgumam un iztēlei. Šeit nebūs rāmju, bērns varēs darīt to, kas viņam patīk. Būs, protams, noteikumi un ieteikumi, bet ne rāmji, kas nosaka, cikos celties, iet gulēt, ar kurām lietām kurā dienā var spēlēties…»

Bērnus uzrunā neredzētās mantas

Sanita Ziediņa arī norāda, ka tad, kad bērnam ir pusotrs gads, mammai jāatgriežas darbā, taču nereti tam nav gatavs ne bērns, ne pati mamma, un Mīļdārziņš būs sirdsmiera vieta abiem un iespēja pieradināt, radīt drošību un gatavību lielākam dārziņam. Tam piekrīt arī viņas kolēģe, Mīļdārziņa bērnu auklīte Baiba Niklāva. «Es pati esmu mamma, un domāju, ka šāda vieta, kur atvest mazo un pavadīt kvalitatīvi laiku, ir vajadzīga. Ne visiem ir ģimene, kas var palīdzēt pieskatīt, un, ja mammai nepieciešams doties, piemēram, pie ārsta, bērnu nav, kur atstāt, un šeit to varēs izdarīt.»

Sanita Ziediņa un Baiba Niklāva (attēlā) abas ir mammas, un citiem bērniem vēlas dot to, ko pašu mazie pirmsskolas izglītības iestādē nepiedzīvoja. Abas izgājušas apmācības un ir gatavas Mīļdārziņa startam. /Foto: Ģirts Grenevics/

Atvērto durvju dienā vecāki ieradās kopā ar bērniem, un Baiba novēroja, ka mazie patiešām izbauda, ar interesi iepazīst neredzētās mantas, krāsainās smiltis, kinētiskās smiltis, kastaņus, zīles un dažādas citas lietas. Ieinteresēti bija arī vecāki, kas uzdeva jautājumus par gaidāmajām ikdienas norisēm un dienas plānu. «Bērniņš šeit būs galvenais un svarīgākais, samīļots un aprūpēts,» saka Baiba.

Vecākiem gan jārēķinās, ka šis pakalpojums maksās, taču «Brīnumiņa» vadītāja Agnese Kviese uzskata, ka cenas būs draudzīgas. Būs gan dienas maksa, gan stundas likme un ilgtermiņā plānots abonements.

Sajust mīlestību pret cilvēkiem

Šeit ir guļamtelpa ar vigvamiem, aktivitāšu telpa, kur bērns var iedarbināt fantāziju un iejusties lomu spēlēs, gaitenis, kur izkustēties kopā ar fizioterapeitu, tāpat drīkstēs apmeklēt sāls un sensoro istabu un izbaudīt citas centra iespējas. «Bērniem ir iekārtotas sensorās kastes, un katru nedēļu tiks mainīts to saturs, lai bērnam ir interesanti un neapnīk,» skaidro Mīļdārziņa vadītāja.

Gunta ir viena no mammām, kura piektdienas pēcpusdienā ieradās izpētīt Mīļdārziņu. Viņa stāsta, ka meitiņai tuvojas laiks uzsākt bērnudārza gaitas. «Bet, tā kā viņa nav palikusi ar svešiem cilvēkiem, mums tas ir sāpīgs jautājums — izskatās, ka varētu būt grūti. Tāpēc, man šķiet, ka Mīļdārziņš varētu būt lieliska vieta, kur pamēģināt uzsākt bērnudārza gaitas, sajust mīlestību pret cilvēkiem,» stāsta Gunta. Viņa teic, ka uzrunā arī Mīļdārziņa nosaukums, Guntai pašai tuva Montesori pieeja, un viņa ļoti gribētu, lai bērniem būtu iespēja šo piedāvājumu izmantot kaut dažas reizes nedēļā. «Pirmais iespaids ir ļoti labs. Katra telpa ir dažāda, tāpēc bērniem ir interesanti.»