«Mans kolektīvs ir mani tirgotāji»

«Mans kolektīvs ir mani tirgotāji»

Ir apritējis mēnesis, kopš Talsu tirgus ir Talsu pilsētas pārvaldes pārraudzībā. Līdz ar pārraudzības pārņemšanu par vadītāju kļuva Eva Zibene, kura iepriekš strādāja Talsu Tautas namā par kultūras projektu vadītāju.

Eva Zibene vadību Talsu tirgū sākusi ar mērķi attīstīt tirgus darbību.

«Talsu tirgus savā ziņā ir pilsētas vizītkarte, jo tieši šeit satiekas visi čaklie, uzņēmīgie cilvēki, kas ir mūsu pašu cilvēki. Tāpēc es vēlos būt daļa no šī un pielikt arī savu artavu, lai attīstītu tirgu, lai visi uzzinātu par šo vietu un brauktu ciemos arī no citām pilsētām,» stāsta Eva Zibene.

Ieejot tirgus telpās trešdienas rītā, kad tirgus apmeklētājiem slēgts, tāpat jūtama rosība, jo tiek uzstādītas tikko atvestās jaunās vitrīnas. «Katru dienu šeit ir liela aktivitāte. Mēs cītīgi darbojamies un no sirds strādājam, lai soli pa solim attīstītu šo vietu. Šobrīd tiek uzstādītas vitrīnas, lai tirgotājiem būtu vienota, vizuāli pievilcīga vide. Tas arī ir liels notikums. Katru dienu ir jauni izaicinājumi,» teic E. Zibene.

Sākums no nulles

Šķiet, Evai paveicies, jo viņa ir pirmā vadītāja, kura var iekārtot jaunās telpas, taču viņa atzīst, ka viss nemaz nav tik vienkārši, kā izskatās: «No vienas puses es varu veidot šeit visu no paša sākuma, jo mēs arī savā ziņā sākam no nulles, bet tirgus pats par sevi ir jau vairākus desmitus gadu. Daudzi tirgotāji šeit jau ir 30 gadus un vairāk, tāpēc tā ir sadarbība arī ar tirgotājiem. Jo īsti nestrādā tas, ka es tagad ienāku un saku: «Es gribu tā!». Patiesībā man ir jāveido sadarbība jau ar esošajiem tirgotājiem. Tad es dalos ar saviem ieteikumiem, ar savu skatījumu, mēs varam uzlabot lietas, pamainīt kaut ko, viņi var man kaut ko pamācīt un es viņus. Visi tirgotāji ir ļoti atsaucīgi un piekrīt tam, ka vajag pārmaiņas, uzlabojumus. Tas arī man ļoti patīk, un tāpēc mums sadarbība nav ļoti sarežģīta, jo mums ir kopīgs mērķis — uzlabot tirgošanās apstākļus, un piesaistīt jaunus tirgotājus un pircējus.»

Pasākumi tirgus telpās

Domāts ir ne tikai par to, lai tirgotāji justos labi, ērti un sadzirdēti, bet arī par to, lai pie tirgotājiem nāktu arvien vairāk pircēju. Tā Evas vadībā top arī pirmais pasākums par godu sievietēm: «7. martā būs Sieviešu dienai veltīts tirdziņš. Tajā būs meistarklase, kuras laikā varēs izgatavot ķermeņa krēmu, un to vadīs viena no mūsu tirgotājām. Iespējams, sanāks piesaistīt arī kafejnīcu šajā dienā — būs atmosfēra un mūzika. Tas ir tāds pirmais pasākums, kam gatavojamies. Mums plānā ir vēl daudz un dažādi pasākumi, kas ir saistīti ar tirgu, tirgus dzīvi. Pagaidām šos pasākumus plānots veidot tieši tirgus dienās, lai arī tirgotājiem ir iespēja izpausties tādā veidā.»

Sen gaidītās vitrīnas tirgus paviljonā beidzot uzstādītas un gaida tirgotājus. /Foto: Edgars Lācis/

Tāpat tiek veidoti arī Talsu tirgus stāsti, kuri ir lasāmi Facebook un Instagram un kuros lasītāji tiek iepazīstināti ar tirgotājiem. «Talsu tirgus stāstos mēs iepazīstinām, kādi mums šeit ir tirgotāji, jo daudzi jau nemaz nezina. Un tas arī ļoti labi strādā, jo cilvēki pēc tam nāk uz tirgu un teic, ka ir izlasījuši par kādu tirgotāju un grib iepazīties dzīvē. Jo mēs jau citreiz esam kautrīgi, nevaram saņemties pieiet klāt, uzsākt sarunu… Tad šie Talsu tirgus stāsti nedaudz ievirza un pastāsta par pašu tirgotāju, kā viss notiek,» atklāj Eva Zibene.

Bērni — gaidītākie viesi

Šobrīd tirgus apmeklētājiem atvērts ceturtdienās un sestdienās no 7.00 līdz 14.00, taču vadītāja izskata arī iespēju darba laiku sestdienās pagarināt, lai uz tirgu varētu tikt arī ģimenes, kuriem sestdienas rīti ir rāmi un nesteidzīgi.

«Mēs esam runājuši arī par darba laika maiņu, iespējams, ka arī nedaudz tālākā nākotnē mums izdosies to paildzināt. Pagaidām mēs skatāmies, kā vispār šeit viss notiek, kā viss strādā, kā ir ar esošo darba laiku. Bet mēs ļoti priecājamies, ka pie mums ierodas bērni, jo, vēlams, lai tirgus tradīcija, iešana uz tirgu tiek nodota bērniem, jo pēc tam viņi, visticamāk, apmeklēs tirgu arī izaugot.

Pie mums bija atnākusi ciemos bērnudārza grupiņa, un bērniem tik ļoti patika tirgošanās atmosfēra un tas, ka tirgotāji viņiem stāstīja visu, kā kas notiek. Un nākamajā sestdienā šie bērni mudināja vecākus apmeklēt tirgu. Bērni rādīja vecākiem, ko viņi apmeklējuma laikā ir iemācījušies. Tas bija ļoti jauki, tāpēc mēs ar lielāko prieku uzņemam arī bērnus,» stāsta Eva Zibene.

Viņa ir gatava uzklausīt arī iedzīvotāju viedokļus, lai radītu patīkamu vidi ikvienam — gan ciemiņam, gan tirgotājam: «Gaidīšu ieteikumus un radīsim Talsu tirgus konceptu kopā, lai visiem ir patīkami tirgoties un iepirkties!»

#SIF_MAF2023