Mārtiņa Vilsona verandā Upesgrīvā sākas otrā sezona

Mārtiņa Vilsona verandā Upesgrīvā sākas otrā sezona

Pagājušajā vasarā, kad tradicionālās kultūrtelpas pandēmijas dēļ bija slēgtas, aktieris Mārtiņš Vilsons tādu izveidoja savas mājas verandā Upesgrīvā. Tie bija plānoti vien daži vasaras vakari kopā ar A. Čaka dzeju, taču interese bija tik liela, ka nācās rīkot papildseansus. Lai gan nu kultūrtelpas atkal ir atvērušās, Vilsonu ģimenei ideja — uzņemt pie sevis ciemiņus — iepatikusies tik ļoti, ka viņi aizsākuši jau otro sezonu.

Vakari Mārtiņa Vilsona verandā nebūt nav tradicionāli kultūras pasākumi, kur aktieris parādās uz skatuves, vien priekškaram atveroties.

Izrāžu dienās — ģimenei īpašs ritms

Pats Mārtiņš viesus sagaida, jau pagalmā ienākot. Izrāda dārzu, ļauj ielūkoties pirts telpā, ieelpot mieru… Viņa mazā meita izvēlējusies viesu izklaidētāja lomu un stāsta, ka pavisam drīz jau pratīs uztaisīt tiltiņu. Savukārt kundze Zane steidzas iekšā, lai krāsnī pieskatītu siermaizes. Šķiet, ka skatītājus gaida ne tikai pats Mārtiņš Vilsons, bet visa viņa ģimene. Tad visi lēnām pārvietojas uz verandu, noskan zvaniņš Zanes Vilsones rokās, un iestājas pilnīgs klusums — tam pielāgojas gan viesi, kas nupat koduši kraukšķīgā karstā siermaizē un malkojuši upeņu zelteri, gan visa māja.

Projektu vadītāja, Mārtiņa Vilsona kundze Zane stāsta, ka pandēmijas laikā ģimene sapratusi, cik ļoti viņiem patīk Upesgrīvā, un nav vēlējušies braukt prom, tāpēc savas durvis ver citiem. Izrāžu dienās ģimenei ir īpašs ritms. «Cikos mēs drīkstam pēdējo reizi virtuvē ēst, tad tiek māja tīrīta un vēdināta, un viss tiek sakārtots. Un tad maizītes… ja ir lielie bērni, tad lielie bērni cep maizītes. Tagad lielie bērni skolā vēl — tad es cepu maizītes…» stāsta Zane.

Dot pozitīvās emocijas

Pēc veiksmīgiem pagājušās vasaras vakariem verandā, Vilsonu ģimene nolēma turpināt A. Čaka dzejas vakarus. Notikumi Ukrainā gan uz mirkli viņos radīja šaubas. «Kamēr mums nešauj virsū, mums ir jādara tas, ko varam darīt, lai mēs paliktu pēc iespējas ilgāk par cilvēkiem. Un īstenībā laikam māksla ir tas, kas mūs ļoti atšķir no citām dzīvām sugām,» tā pasākuma viesiem skaidroja Zane. Verandas apmeklētāji to arī novērtē. «Mums ir jādod pozitīvās emocijas visiem, kam mēs to vien spējam dot. Un arī aicināt uz savām mājām. Šis pasākums patiešām iedvesmo,» sacīja pasākuma apmeklētāja Nellija.

Baudot Aleksandra Čaka dzeju Mārtiņa Vilsona izpildījumā, var vērties pa lielajiem verandas logiem, dzirdēt pavasarīgo putnu čivināšanu vai vērot graciozu Vilsonu kaķa došanos savās darīšanās

Vilsonu mājas verandā vietas pietiek vien nelielam skaitam skatītāju. Pats aktieris ir dažu soļu attālumā, un, runājot A. Čaka dzeju, viņam ir iespēja ieskatīties acīs katram. Aiz verandas logiem lauku mierā čivina putni un graciozi pagalmu šķērso kaķis. Pasākuma apmeklētājs Ingus uzskata, ka lauku miers ļoti piestāv notikumam. «Vispirms jau vide ir savdabīga un interesanta šeit kā tāda — etnogrāfisko jomu atsit. Tajā pašā laikā var padomāt jau dziļāk, iztēlojoties, ka tas varbūt ir pirms 100 gadiem, A. Čaka laikā. Labi, A. Čaks varbūt mazliet jaunāks bija, bet tomēr tas viss kopā tā ļoti organiski un interesanti. Patīkamas, pozitīvas emocijas ļoti daudz,» sacīja Ingus.

«Ir forši — tā māja pilnīgi citādāk ir ievibrējusies. Cilvēkiem patīk, un arī mums tiešām patīk, ka šeit notiek pasākumi.»

Zane Vilsone

Lielākā daļa M. Vilsonu verandas apmeklētāju ir rīdzinieki, taču pabijuši arī cilvēki no Valmieras, Lielvārdes, Saulkrastiem, Liepājas un Ventspils, un šī ir arī iespēja satuvināties ar Upesgrīvas kaimiņiem. Zane Vilsone pamanījusi, ka pēdējos vakaros novērojams, ka baudīt dzeju ierodas mammas kopā ar savām pieaugušajām meitām. «Ir forši — tā māja pilnīgi citādāk ir ievibrējusies. Cilvēkiem patīk, un arī mums tiešām patīk, ka šeit notiek pasākumi,» uzskata Zane.

Augustā galvenais varonis būs Jānis Ziemeļnieks

Vakara noslēgumā katrs saņem pastkarti ar Mārtiņa Vilsona mazmeitas zīmētu Aleksandru Čaku, ko var nosūtīt sev izvēlētam adresātam. Pasākuma apmeklētāja Nellija to nosūtīja savai draudzenei, kurai arī noteikti būtu jāierodas M. Vilsonu verandā: «Jo tā lasīt dzeju var tikai Mārtiņš Vilsons. Tā lasīt A. Čaku, tādā veidā pasniegt it kā no sevis. Ļoti, ļoti tāds milzīgs pārsteigums un ļoti patīkams atklājums, tāpēc es novēlu visiem to izjust. Un pati arī noteikti uz kādu citu izrādi mēģināšu atbraukt šeit.»

Ar A. Čaku Upesgrīvā varēs tikties vēl tikai dažus vakarus, bet augustā plānots atsākt pasākumus, un tajā galvenais varonis būs Jānis Ziemeļnieks. Mājas saimnieks un aktieris Mārtiņš Vilsons jau tam sācis gatavoties.

Par izrādi «Čaks lauku mierā Vilsona verandā» aktieris pirms dažiem mēnešiem saņēma Aleksandra Čaka balvu.