Mazie lasītāji izvēlas savu uzvarētāju

Mazie lasītāji izvēlas savu uzvarētāju

Latvijā ir ļoti maz balvu, ko pasniedz tieši bērnu grāmatu autoriem. Viena no retajām vietām ir Talsu novada Rojas pagasts. Pastariņa prēmija ir balva ar senu vēsturi. Turklāt, ja pierasts, ka reģionos prēmijas parasti saņem vietējie cilvēki, tad jau 20.reizi rojnieki sumina visā Latvijā izdotu grāmatu autorus.  

Prēmija dibināta 1982. gadā pēc zvejnieku kolhoza “Banga” priekšsēdētāja Miķeļa Lismenta un rakstnieka Imanta Ziedoņa iniciatīvas un nosaukta E. Birznieka-Upīša grāmatas varoņa Pastariņa vārdā ar mērķi atbalstīt un veicināt latviešu autoru pievēršanos bērnu grāmatu rakstīšanai. “Vienu brīdi jau šķita, ka administratīvi teritoriālās reformas un pandēmijas nestās korekcijas ietekmē ilggadējai Rojas tradīcijai tiks pielikts punkts, bet, kā rakstījis  Imants Ziedonis kādā no epifānijām, “Visas pieturzīmes ir izdomātas. Punkts ir relatīvs. Punkts ir māņi. Punkta nav. Punkts var būt un var nebūt. Punkta vietā var likt komatu.”,” tā saka Rojas bibliotēkas bērnu literatūras nodaļas vadītāja Iluta Graudiņa. Un komats likts arī Rojas lolotajai tradīcijai.

“Normāli!” – tā ir atbilde, ko nereti vecāki saņem uz jautājumu: “Kā tev šodien gāja skolā?”. Tieši tāds nosaukums arī dots Ilzes Skrastiņas grāmatai, kas nupat Rojā saņēmusi Pastariņa prēmiju. Četru bērnu mamma radījusi priecīgu, dzīvīgu un asprātīgu grāmatu. Rojas bibliotēkas bērnu literatūras nodaļas vadītāja Iluta Graudiņa par šo darbu stāsta: “Šī grāmata domāta bērniem, kuriem ir drusciņ slinkums lasīt. Grāmatā ir lieli burti, jautri atgadījumi un daudz zīmējumu. Un tas arī nostrādāja. Un tie atgadījumi patiesi ir smieklīgi.”

Ilze Skrastiņa pēc profesijas ir animatore, tāpēc varoņi viņas grāmatas lapaspusēs arī spēlējas. Žūrija Pastariņa prēmijai izvirzīja piecas 2021. un 2022.gadā iznākušās grāmatas, un Ilzes Skrastiņas darbs uzvarējis ar 40 balsu pārsvaru. Grāmatas “Kā iet pa skolu? Normāli” autore Ilze Skrastiņa stāsta: “Vispār kādu balvu saņemt par grāmatu ir milzīgs pārsteigums. Jo grāmatas man ir tikai divas un iznākušas pēdējo divu gadu laikā. Un tādiem slaveniem rakstniekiem šī balva ir bijusi. Un man liekas nozīmīgi, ka par to balsoja bērni.”

Pēdējā prēmijas pasniegšanas reize bija 2019. gada maijā, kad par prēmijas laureātiem kļuva dzejnieks Kārlis Vērdiņš ar grāmatu “Dilles tante” un karikatūrists Kristaps Auzenbergs, kurš ilustrējis U.Poļa-Polīša “Rotaļas un rotaļlietas”, M.Jakubovskas “Meža detektīvs”, “Paņem mani sev līdzi”, V.Štelmaheres “Pupuķa Ukša dziesmu svētki”, V.Rūmnieka “Aiztaisi logu, tēti”.

Šogad, no 2021.-2022.gadā izdotajiem un Rojas bibliotēkā pieejamajiem astoņdesmit bērnu un pusaudžu grāmatu eksemplāriem, Pastariņa prēmijas žūrijas komisija (Rojas vidusskolas bibliotekāre Antra Ozollapa, Rojas vidusskolas latviešu valodas un literatūras skolotāja Anete Sigai un Rojas Mūzikas un mākslas skolas skolotāja Līga Reine) balsošanai izvirzīja piecu autoru – Dzintara Tilaka, Ilzes Skrastiņas, Dainas Ozoliņas, Lauras Vinogradovas un Rutas Skrebeles – darbus. Galvenie darbu vērtētāji bija Rojas vidusskolas skolēni un Rojas bibliotēkas apmeklētāji. 

Materiāls tapis ar Mediju atbalsta fonda finansējumu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par saturu atbild SIA “TV9 Pakalni”.