Ne tik ļoti svarīgs tituls, cik iespēja sevi parādīt

Ne tik ļoti svarīgs tituls, cik iespēja sevi parādīt

Dziedāšanas konkursa «Mazputniņš» tradīcijas turpinās arī pēc divu gadu pauzes valstī esošās pandēmijas dēļ, tāpēc trešdien, 9. novembrī, mazie ķipari sanāca kopā bērnudārzā «Pīlādzītis», jau piekto reizi rādot savas vokālās prasmes klausītāju un draudzīgas žūrijas priekšā.

Rudens laiks, kad visbiežāk piemeklē saaukstēšanās un iesnas, nebija par šķērsli 12 drosmīgiem dziedātājiem vecumā no trīs līdz sešiem gadiem sanākt kopā un parādīt savas prasmes. Izpildītāju skolotāji un vecāki, kā jau pienākas, bija īpaši pacentušies arī vizuāli, un konkursa dalībnieki uzstājās sienāzēna, vāverītes, skaistas cepures īpašnieka un glaunu mazo dāmu tēlā, ka nepamanīt svarīgā uznāciena dalībniekus nebija iespējams. Tā teikt — mazas skatuves zvaigznītes. Čalošana, satraukums, ik pa brīdim kādas bērnu dziedošās balstiņas gaisā virmo jau kādu brīdi pirms uznāciena, kas kādiem knīpučiem ir arī pirmais. Arī muzikālajām skolotājām manāmi straujāk pukst sirds, jo mazie audzēkņi šādos brīžos ne ar ko neatšķiras no pašu bērniem, par kuriem vienmēr uztraukums un sirsnīga līdzi jušana. Pie klavierēm muzikālajiem pedagogiem jācenšas ar izpildītāju būt kā cimdam ar roku, jo misēties var ikvienam pieaugušajam, nemaz nerunājot par mazu bērnu, taču prasme meistarīgi iziet no situācijas un turpināt dziedāšanu ir tikai prasmīgāko privilēģija. Un nav joka lieta uzstāties plašas publikas priekšā, it sevišķi, ja dziesmu vajag izpildīt īpaši precīzi un izteiksmīgi.

Šogad «Mazputniņa» tituls tika Talsu PII «Zvaniņš» sešus gadus vecajai dziedātājai Almīnai Ičtenai, izpildot dziesmu «Ābolīši krīt», kuru priekšnesumam sagatavoja skolotāja Arta Veršāne. /Foto: Edgars Lācis/

Bērni uz konkursu bija ieradušies no Talsu novada pirmsskolas izglītības iestādēm «Dārta», «Zvaniņš», «Saulīte», «Kurzemīte», «Ķipars», «Bitīte», «Papardīte», «Zīlīte», Talsu «Saulīte» un no Lībagu sākumskolas. Šajā «Mazputniņa» reizē gods tika dots komponistam un pianistam Arvīdam Žilinskim, jo dalībnieki izpildīja tikai šī autora dziesmas, proti, «Adītājas», «Laiks lidot», «Ābolīši krīt», «Lietutiņš», «Pirmā svītriņa», «Ziemas miegs», «Sienāzītis — muzikants», «Cepurīte», «Ciku, caku, caku», «Kaķītis, zaķītis, lācītis», «Jautrā vizināšanās» un «Sēņotāji», ar kurām uzauguši ne tikai mazo dziedātāju vecāki, bet arī omes un opji.

Šis ir akustiskās dziedāšanas pasākums, un bērni dzied bez mikrofona un citiem palīglīdzekļiem, jo tad var precīzi dzirdēt visu, kas izdevies un varbūt ne tik ļoti.

Brīnišķīgie mazie dziedātāji ar savām muzikālajām skolotājām padarījuši lielu darbu — parādījuši savu vokālo prasmi un spēruši drosmīgu soli savā skatuves pieredzē. /Foto: Edgars Lācis/

«Šogad es īpaši lepojos,

jo bērni ir izcili sagatavoti, neskatoties uz to, ka divus gadus mūzikas nodarbības ir bijušas ar pārtraukumiem un lielām pauzēm. Šī bērniem ir pirmā uzstāšanās, dažam pat pirmā uzstāšanās dzīvē, jo viņiem nav bijuši pasākumi iepriekš. Tādēļ tas ir tik nozīmīgi. Ne tik ļoti tas tituls «Mazputniņš», cik iespēja,» komentē ilggadējā pirmsskolas mūzikas pedagoģe un pieredzes bagātā elementārās muzicēšanas prakses veicinātāja Baiba Brice.

«Arī mūzikas skolotājam tas ir svarīgs brīdis, lai redzētu, kāds ir viņa veikums sagatavošanā, kāds ir arī viņš pats, salīdzinot ar citiem. Svarīgi saskatīt savas kļūdas, pašam sevi izanalizēt. Nenoliedzami, ka bērniem tā ir svētku diena. Var jau likties, ka nav nekas liels, lai atnāktu un nodziedātu vienu dziesmu, bet mazajiem tas ir milzīgs augšupejas solis savā personības attīstībā.

Un Arvīda Žilinska bērnu dziesmas ir klasika. Mūsu konkursa virziens līdz šim bija tikai latviešu tautasdziesmas, bet šogad izlēmām, ka pārmaiņas pēc vajadzētu paņemt kāda komponista dziesmas. Arvīds Žilinskis, manuprāt, bija mazliet aizmirsts. Mājās viņa dziesmas tiek dungotas, bet uz lielākām skatuvēm viņš ir bijis piemirsts, tieši tāpēc izvēlējāmies viņu, jo dziesmas ir patiešām skaistas un bērniem pa spēkam, labi izdziedamas. Viņš bija mūziķis, kurš saprata, ko bērns var un ko nevar izdarīt.»

Tā kā visi centās no sirds un cik vien varēja, īpaši iepriecināti tika visi konkursa dalībnieki. Paralēli bērnu priekšnesumiem mūzikas skolotājas, kuras bija arī žūrija, izvērtēja, kurš pelnījis iegūt «Mazputniņa» titulu. Šogad tas tika Talsu PII «Zvaniņš» sešus gadus vecajai dziedātājai Almīnai Ičtenai, izpildot dziesmu «Ābolīši krīt», kuru priekšnesumam sagatavoja skolotāja Arta Veršāne.

JAUNUMS

Tagad pieejama arī
“Talsu Vēstis” e-avīze.
Abonē un lasi savā telefonā, datorā vai planšetē no jebkuras vietas pasaulē.