Nebanku kreditori – plusi un mīnusi, aizņemoties

Neskatoties uz to (ja rodas tāda nepieciešamība), ka daudzi aizdevumu var saņemt no ģimenes vai radiem, citiem ir drošības uzkrājums šādiem gadījumiem, tomēr ir reizes, kad bez papildu finansējuma iztikt ir grūti vai pat neiespējami. Katram gadījumam ir savi plusi un mīnusi, un svarīgākais ir būt izglītotiem, lai rīkotos ar savām finansēm prātīgi. Šim mērķim apskatīsim nebanku kreditoru pozitīvās un negatīvās iezīmes.

Ar ko banka atšķiras no nebanku aizdevēja?

Kredītus var iegūt ne tikai pie nebanku aizdevējiem, bet arī bankās. Katra situācija un vajadzība ir individuāla, tāpēc izvēlēties vienu vai otru aizdevēju – ir katra paša izvēle. Aizdevēju nosacījumi kredīta piešķiršanai tā pat kā pats piedāvājums – atšķiras. Galvenokārt bankas savu klientu izvērtē daudz skrupulozāk, nekā nebanku kreditori, tomēr abus vieno atbildīgas aizņemšanās nosacījumi.

Bankas no nebanku kredītaizdevējiem atšķiras ar pieejamo kredīta summu, kā arī aizdošanas termiņiem. Piemēram, banku aizdevumi lielākoties ir apjomīgāki un ar ilgāku atmaksas periodu (hipotekārais kredīts, studiju kredīts utml.), bet nebanku aizdevēji piedāvā mazākus kredītus (ātrais kredīts, auto kredīts, naudas kredīts u.c.) ar īsākiem atmaksas termiņiem.

2021.gada 1.pusgadā Latvijā jaunus aizdevumus izsniedza 42 nebanku kreditori. No šiem zemāk minētētajiem, kredītus izsniedza noteikts skaits kredītaizdevēju – 17 distances un 12 patēriņa, 12 līzinga un ar transportlīdzekļa vai cita veida objekta nodrošinājuma saistīti kredītu uzņēmumi, 7 kreditori pret kustamas lietas ķīlu (lombarda kredīti) un 7 hipotekāro kredītu uzņēmumi.

Kopumā nebanku kreditori 2021. gada 1. pusgadā izsnieguši 429,57 tūkst. eiro aizdevumos.

Visbiežāk cilvēki Latvijā meklē sekojošas bankas un nebanku aizdevējus (norādīts meklējamais vārds un vidējais meklējumu skaits mēnesī):

 • Swedbank – 370 tūkstoši;
 • Citadele – 129 tūkstoši;
 • SEB – 72 tūkstoši;
 • Ferratum – 25 tūkstoši;
 • Banknote – 22 tūkstoši;
 • Credit24 – 19 tūkstoši.

Nebanku aizdevēja priekšrocības

Nebanku aizdevēji piedāvā gan ātros kredītus, gan SMS kredītus, patēriņa kredītus un kredītlīnijas, kuru aizdevums lielākoties nepārsniedz 10 000 eiro.

Tos izmanto vairāku priekšrocību dēļ:

 • Kredītu iespējams noformēt līdz pat vienai stundai, kas bankas gadījumā var aizņemt vairākas dienas vai pat mēnešus (hipotekārais kredīts);
 • Aizdevumu var noformēt mājās no sava datora un interneta;
 • Lielākoties kredītu izsniedz bez ķīlas vai galvotāja;
 • Elastīgi atmaksas nosacījumi;
 • Noformējot kredītu internetā, ir pieejams online kredītspeciālists neskaidro jautājumu risināšanā.

Nebanku aizdevēja trūkumi

Kā jau jebkuram pakalpojumam – ir pozitīvās un ne tik ļoti pozitīvās iezīmes. Aizņemoties kredītu no nebanku aizdevēja, jārēķinās ne tikai ar priekšrocībām kredīta saņemšanas ātrumā un ērtumā, bet arī ar citiem faktoriem, kas var likt vairāk pārdomāt tā vajadzību.

Aizņemoties pie nebanku kreditora, jāmin slēptās gala izmaksas kredīta aizdevumam, kā arī klienta iespējas uz lielāku aizņēmuma summu, ja nav ķīla vai regulāru ienākumu.

Proti, daudzus biedē banku aizdevumu procenti, kā arī šīs ķīlas un galvotāja vajadzība; – tikmēr nebanku kreditori to lielākoties neprasa. Tas skaidrojams ar to, ka lielākoties nebanku aizdevēji potenciālo riska cenu jau iekļauj aizdevuma procentos, tāpēc kopējās izmaksas galā var būt daudz lielākas nekā aizņemoties bankā ar ķīlu.

Otrs mīnus ir šīs ķīlas neesamība aizdevuma noformēšanā – kredītaizdevējam nav garantijas, ka aizdevumu klients atmaksās laikā un pilnā apmērā, tāpēc visbiežāk aizdevuma summa var nebūt liela.

 Kredītu un aizdevēju salīdzināšanas iespējas

Lai neapjuktu kredītu aizdevumu piedāvājumos, internetā iespējams izmantot pieejamo kredītu salīdzināšanas rīku – Sortter. Salīdzinājums dod iespēju pārskatāmi redzēt visas izmaksas, kas saistītas ar aizdevumu, turklāt šajā pārskatā uzreiz redzēsiet arī savu galējo kredīta aizdevuma summu ar procentiem.

Papildus kredītu salīdzināšanai Sortter piedāvā godīgu aprakstu par katru aizdevēju un iespēju izglītoties bloga sadaļā.

 https://viasms.lv/blog/plusi-un-minusi-kreditam-pie-nebanku-aizdeveja/

https://www.ptac.gov.lv/lv/statistika-par-nebanku-kreditesanas-sektoru

https://www.incredit.lv/lv/blogs/bankas-un-nebanku-kreditdeveji/

 

JAUNUMS

Tagad pieejama arī
“Talsu Vēstis” e-avīze.
Abonē un lasi savā telefonā, datorā vai planšetē no jebkuras vietas pasaulē.