Paskatoties uz ierasto vidi citām acīm

Paskatoties uz ierasto vidi citām acīm

6. augusta pēcpusdienā Talsu novada muzejā atklāta mākslas studentu vasaras plenēra darbu izstāde «Burkāns», kas tapusi, sadarbojoties Latvijas Mākslas akadēmijai, Talsu novada muzejam un Talsu novada pašvaldībai.

Maija izskaņā Glezniecības katedras vadītāja Kristiāna Brektes virsvadībā norisinājās Mākslas akadēmijas studentu un pasniedzēju plenērs Mazirbē. Plenērā tapušie mākslas darbi ir mērķtiecīgas gaismēnu, dabas norišu un iedzīvotāju ikdienas studiju rezultāts, kas ļauj ierasto Mazirbi redzēt no cita skatupunkta, izceļot ne tikai piejūras ciematam raksturīgo.

«Studenti var atļauties būt daudz brīvāki savā izteiksmē, jo viņiem nav uzliktā sloga ne no kritiķu, ne no speciālistu puses,» skaidroja Talsu novada muzeja direktors Uldis Jaunzems-Pētersons. /Foto: Dainis Kārkluvalks/

«Ikdienas steigā pat māksliniekam paslīd garām tas, ko, izzinot un vērojot, var atklāt mainīgo lietu un vietu izskats. Līdz ar to plenērs ir būtiska Mākslas akadēmijas mācību procesa daļa, ļaujot studentiem būt ārpus ierastajām, ar terpentīnu piesūcinātajām akadēmijas telpām, nododoties sevis izzināšanai, sniedzot radošas bohēmas un kopā būšanas gandarījumu,»

norāda Talsu novada muzeja speciāliste mākslas jautājumos Inga Pētersone. Profesoru Ivara Heinrihsona un Irēnas Lūses uzraudzībā studenti katrs savā manierē apstādinājuši un iemūžinājuši laiku Mazirbē. Dažādajās tehnikās tapušajos darbos tverta ne tikai vide, bet arī jauno mākslinieku redzējums, iespējams, neapzināti paverot skatītājam durvis uz savu iekšējo pasauli.

«Studenti var atļauties būt daudz brīvāki savā izteiksmē, jo viņiem nav uzliktā sloga ne no kritiķu, ne no speciālistu puses,» skaidroja Talsu novada muzeja direktors Uldis Jaunzems-Pētersons. /Foto: Dainis Kārkluvalks/

Talsu novada muzeja direktors Uldis Jaunzems-Pētersons atklāja, ka plenēra iniciatore bijusi Mākslas akadēmija. Sākotnējā iecere aizvadīt plenēru Dundagā transformējusies, un rezultātā studenti devušies uz Mazirbi. «Plenērs — tas uzreiz ir liels skaits studentu, kas kaut kur jāizmitina. Talsos maija beigās, jūnija sākumā izmitināt tik lielu studentu daudzumu bija grūti, līdz ar to radās variants doties uz Dundagu, bet situācija pamainījās. Paldies par atbalstu plenēra nodrošināšanā jāsaka Mazirbes internātskolai un Talsu novada pašvaldības kultūras nodaļai.

Labā ziņa ir tā, ka nākamgad Dundagā plenērs tomēr notiks. Plānots, ka studenti pāris gados apbraukās un mēģinās iemūžināt visu novadu. Iestrādes ir labas, novads ir liels, un darāmā vēl ir pietiekami daudz.»

Par izstādes īpašo iezīmi viņš sauc iespēju eksperimentēt. «Studenti var atļauties būt daudz brīvāki savā izteiksmē, jo viņiem nav uzliktā sloga ne no kritiķu, ne no speciālistu puses. Viņi caur savu skatupunktu iedod pilnīgi citu prizmu,» pārdomās dalījās U. Jaunzems-Pētersons.

/Foto: Edgars Lācis/

Izstādes nosaukums tapis, pateicoties Mazirbes pludmalē atrastajam vārdam «Burkāns», kas iemūžināts vienā no izstādē redzamajiem darbiem. Izstāde Talsu novada muzejā apskatāma no 5. augusta līdz 11. septembrim.