Perspektīvākie sporta veidi Talsos un to izaugsme

Perspektīvākie sporta veidi Talsos un to izaugsme

Talsu pilsētā un novadā sports ir viens no aktuālākajiem brīvā laika pavadīšanas veidiem. Lai gan viss ir mainīgs un arvien aktuālāki kļūst jauni sporta veidi, klasiskajiem sporta veidiem joprojām ir liels pieprasījums, kā arī sasniegumi neliek vilties.

Šoreiz noskaidrosim, kuri sporta virzieni Talsu novadā ir perspektīvākie un kā tiek sagatavoti jaunie sportisti. Vai Talsos ir pietiekama atsaucība un iespējas izaugt līdz augstākā mēroga sporta līmenim?

Desmit sporta veidi

Talsu novada Sporta skolā iespējams trenēties desmit sporta veidos un sākt savu ceļu ne tikai amatieru sportā, bet arī uzsākt profesionālo karjeru sportā, jo šeit tiek sagavoti sportisti līdz pat Latvijas izlases līmenim un katru gadu kādā no pārstāvētajiem sporta veidiem ir kāds, kas šo mērķi sasniedz. Klasiskajiem sporta veidiem pieprasījums nav zudis, stāsta Talsu novada Sporta skolas direktors Kaspars Sakniņš:

«Sporta spēlēm ir liels pieprasījums: futbolam, basketbolam, arī volejbolam, jo mums ir pievienojusies arī Dundaga. No individuālajiem sporta veidiem — vieglatlētika ir kā pamats visam, un tad seko pārējie: biatlons, badmintons, smaiļošana, riteņbraukšana.»

Basketbols bijis iecienīts sporta veids jau izsenis, un Talsu novada Sporta skolas treneri palīdzējuši izaugt ne vienam vien augstas klases sportistam. Arī šobrīd Latvijas izlasē spēlē divi talsinieki — Rihards Lomažs un Jānis Strēlnieks.

Tikmēr treniņu process turpinās, un Talsu novadā ir arī vairāki jaunie sportisti, kam nākotne sola plašas iespējas. Sporta skolas basketbola treneris Kārlis Kantors ikdienā strādā ar mazajiem basketbolistiem, trenējot bērnus jau no pirmajām klasēm. Basketbols novadā esot aktuāls, spēlēt vēloties ne tikai puiši, bet arī meitenēm interese ir liela.

Strauju attīstību piedzīvojis florbols, kas lepojas ar kuplu jauno sportistu skaitu, sākot no pirmsskolas vecuma, beidzot ar pieaugušajiem. /Foto: Ģirts Grenevics/

«Uzskatu ka Talsos perspektīvas ir, jo, kā redzam, Latvijas izlasē lielais vairums spēlētāju ir izauguši ārpus Rīgas. Bet kurš tad to pamatu ir ielicis — mēs, treneri, laukos vai mazpilsētā, vai varbūt Rīgā kādā mazākā sporta skolā. Mēs atnākam, strādājam, darbojamies, iedodam to prieku, lai audzēknis grib strādāt,» stāsta Kārlis Kantors.

Strauju attīstību piedzīvojis florbols, kas lepojas ar kuplu jauno sportistu skaitu, sākot no pirmsskolas vecuma, beidzot ar pieaugušajiem. Sasniegumi florbolā ir augsti, jo sporta veids ir aktīvs, azartisks un spēj aizraut spēlētājus, tāpēc svarīgi ir šo degsmi jaunajiem florbolistiem palīdzēt saglabāt. Pagājušā gada pēdējā ceturksnī trīs Talsu sportisti Latvijas izlases sastāvā pārstāvēja Latviju un Talsus Pasaules čempionātā Šveicē. Viens no tiem — Talsu novada Sporta skolas florbola treneris Artis Raitums — ir ne tikai izlases spēlētājs, bet arī cītīgi audzina nākamo florbola paaudzi. Kā attīstās un kādi ir Talsu florbolistu sasniegumi, stāsta Artis Raitums: «Vispirms jau tā ir dalība Latvijas izlasēs. No florbola kluba «Talsi» ir dalībnieki uz katru Pasaules čempionātu gan junioru, gan pieaugušo izlasēs. Katru gadu komandas cīnās par medaļām Latvijas čempionātā dažādos vecuma posmos, un, protams, ir arī virslīgas komandas panākumi, kas nu jau pēdējos gadus ir vieni no galvenajiem favorītiem uz uzvaru Latvijas čempionātā.»

Futbolā — arī meitenes

Arī futbolā situācija pēdējo gadu laikā ir krietni mainījusies: ja pirms gadiem desmit bija grūti nokomplektēt grupas, tad šobrīd jaunie spēlētāji ir pietiekoši; katrā vecuma grupā ir vairāk nekā 20 spēlētāji. Talsu futbolisti var lepoties ar sasniegumiem virslīgā, Eiropas čempionātā telpu futbolā, tomēr futbols Talsos ir īpašs ar ko citu — šeit līdz Latvijas izlasei izaugušas jau 12 futbolistes. Meitenes Talsu novadā esot īpaši spēcīgas.

Talsu futbolisti var lepoties ar sasniegumiem virslīgā, Eiropas čempionātā telpu futbolā, tomēr futbols Talsos ir īpašs ar ko citu — šeit līdz Latvijas izlasei izaugušas jau 12 futbolistes. /Foto: Ģirts Grenevics/

«Mums meitenes trenējas kopā ar zēniem, bet meitenes brauc uz saviem turnīriem atsevišķi un zēni — atsevišķi. Līdz noteiktam vecumam meitenes var pārstāvēt arī zēnu vecuma grupu, teiksim — līdz 11 gadiem meitenes var droši spēlēt pie sava vecuma zēniem. Visas meitenes, kuras mums šobrīd uztrenējušās līdz izlasei, ir trenējušās tikai ar zēniem, un tikai kopā ar zēniem var izaugt,» atzīst Talsu novada Sporta skolas futbola treneris Aivars Enģelis.

Arī biatlons ir aktuāls

Talsi ir pārstāvēti Latvijas izlasē arī biatlonā, tomēr biatlona nākotne ir atkarīga no jauno sportistu entuziasma un vēlmes sportot un attīstīties.

«Talsi ir vienīgā vieta, kur ir juniori, jaunieši tādā skaitā. Praktiski Latvijas jauniešu izlase tagad sastāv tikai no talsiniekiem,» atklāj Talsu novada Sporta skolas biatlona treneris Jānis Neimanis.

Visvairāk jaunie sportisti vēloties tieši šaut, bet to varot sākt no 12 gadu vecuma, tāpēc pirmie gadi paiet vispārējās sagatavošanas treniņos un slēpošanas apmācībās. Pēdējos gados jauno biatlonistu skaits pieaug, stāsta Jānis Neimanis: «Mums Talsos viss ir kārtībā, viss ir sakārtots. Jo ne velti Latvijas galvenais treneris tagad ir talsinieks Reinis Korsūnovs, bet mūsu novadnieks Kārlis Vanags ir jauniešu un junioru izlases treneris, un te uz vietas jaunieši ir, tā ka nevar sūdzēties.»

Talsi ir pārstāvēti Latvijas izlasē arī biatlonā, tomēr biatlona nākotne ir atkarīga no jauno sportistu entuziasma un vēlmes sportot un attīstīties. /Foto: Ģirts Grenevics/

Raugoties nākotnē, Talsu novada Sporta skolā tikšot turpināti esošie sporta veidi un to attīstība, pagaidām jaunus sporta veidus ieviest neesot plānots, tomēr attīstās arī alternatīvie sporta veidi. «Domāju, ka ieskriesies riteņbraukšana, jo mums ir jauns treneris. Bērni nāk arvien vairāk, neskatoties uz to, ka tas ir tehnisks sporta veids, kur drošība jānodrošina lielā apmērā. Un pārējiem sporta veidiem ir jāturas esošā līmenī pēc audzēkņu skaita, bet sasniegumos, protams, kamēr visur neesam pirmie, mums vēl ir kur augt. Visiem ir iespēja virzīties uz priekšu,» skaidro Kaspars Sakniņš.

Attīstība notiek: tiek uzlabota gan infrastruktūra, gan piesaistīti jauni treneri esošo sporta veidu treniņu uzlabošanai, kā arī veikti pasākumi jauno sportistu piesaistīšanai, lai Talsu novads arvien varētu lepoties pasaulē ar savu sportistu rezultātiem.