«Pesimists šajā amatā nedrīkst būt»

«Pesimists šajā amatā nedrīkst būt»

«Vislabāk cilvēku var iepazīt nevis caur tukšu runāšanu un solīšanu, bet gan darbiem,» ir pārliecināts Stendes pilsētas un Virbu pagasta apvienības pārvaldes vadītājs Egils Alsbergs, kurš šajā amatā aizvadījis vairāk nekā gadu. Par nozīmīgu faktoru viņš sauc komunikāciju ar iedzīvotājiem — lai arī kādas būtu nebūšanas, kopīgiem spēkiem viss ir risināms.

— Iepriekš bijāt Strazdes un Virbu pagasta pārvaldes vadītājs. Kā nokļuvāt Stendē?

— Sāku strādāt 2014. gadā, nostrādāju sešus gadus, tad bija reorganizācija, līdz ar to no pašvaldības aizgāju. Pēc pusotra gada nāca piedāvājums pretendēt uz Stendes pilsētas un Virbu pagasta apvienības pārvaldes vadītāja amatu. Startēju konkursā un tiku atpakaļ. Pusotra gada laikā bija notikušas izmaiņas, līdz ar to daudz kas bija jāmācās no jauna. Par Stendes pilsētas pārvaldnieku kļuvu 2021. gada 8. novembrī — strādāju ar tādu budžetu, kāds man bija atstāts. Smagāk bija ar ceļiem, novembrī sākās lielie sniegputeņi, centos kaut ko ekonomēt, bet ko tu ieekonomēsi? Stende ir pilsēta, ielas ir jātīra, sevišķi tranzīta iela… Ar ceļu apsaimniekotājiem izdevās sarunāt, ka par pēdējo mēnesi maksāsim janvārī. Gads tika aizvadīts, sākās jauns gads un darbs pie jaunā budžeta. Līdzekļi tika piešķirti, bet visām vajadzībām diemžēl nesanāca.

— Kas bija pirmā lieta, ko paveicāt, uzsākot darbu Stendē?

— Pēc vētras Lāčplēša ielā tika izgāzti divi stabi — sakārtojām apkārtni un nomainījām balstus. Gaismekļi nebija jāmaina — Stendē praktiski visur ir LED apgaismojums. Kad sākās Ukrainas notikumi, nauda, kas sākumā tika iedota, izrādījās krietni par mazu. Sakarā ar augstajām degvielas cenām nācās samazināt pļaujamās platības. Liepu ielā, kas skaitās pašvaldības īpašums, pļāvām diezgan regulāri, bet ik pa laikam kaimiņš zvanīja un lūdza nopļaut atkal, jo pieauga kailgliemežu izplatība. Šogad arī paredzējām tam naudu, bet precīzu summu ir grūti nosaukt. Neviens nevarēja pateikt, cik maksā ķīmija, cik lielu platību ar kilogramu var apstrādāt… Mēģināsim cīnīties.

— Ar kādām vēl problēmām cilvēki pie jums vēršas?

— Ļoti nesaprotami cilvēkiem šķita tas, ka tika atslēgta daļa apgaismojuma. Skaidrojām, ka mājās taču arī lieki nededzinām visās istabās apgaismojumu. Tur, kur tu dzīvo un darbojies, tur tu arī iedegsi apgaismojumu.

Sāpīgs jautājums ir ceļu stāvoklis — Virbos agrāk katru gadu centāmies atjaunot ceļa posma virskārtu, bet pagājušajā gadā tas neizdevās nepietiekamo līdzekļu dēļ. Tagad budžets Stendei un Virbiem ir kopīgs. Pērn janvārī sniega tīrīšanai Virbu pagastā tika izlietots pusotrs tūkstotis, savukārt Stendē gandrīz desmit reizes vairāk.

Lielus līdzekļus pagājušajā gadā prasīja Stacijas iela, kur bija uzsākti ceļa remontdarbi. Vasaras beigās darbi Stacijas ielā atsākās — ceļu remontu laikā līdz projekta nodošanai to apsaimniekos «Saldus ceļinieks». Vasaras periodā ielai bija nepieciešama atputekļošana — jāsaka paldies pašvaldībai, kas piešķīra papildu līdzekļus.

— Ko plānojat paveikt šogad?

— Plānots, ka tiks salabots apgaismojums Ausekļa ielā, kur ir palikuši vecie koka balsti, — līnija praktiski karājas vados. Kad sākās enerģijas taupīšana, bija rīkojums izslēgt apgaismojumu — lai to izslēgtu, bija jāņem pacēlājs, kas, protams, atkal bija neplānotas izmaksas. Vēl šajā gadā ir plānots sakārtot gājēju pāreju pretī veikalam, izveidojot kaut ko līdzīgu gājēju pārejai pie pasta. Pilsētas sākumā ir zīme «Apdzīvota vieta», bet daudzi, kas brauc no Sabiles puses, to nepamana vai vienkārši ignorē. Tūlīt pēc tam ir gājēju pāreja — vienā pusē daudzdzīvokļu mājas, otrā pusē veikals un kafejnīca «Lāsīte». Vairāki cilvēki ir zvanījuši un teikuši, ka ir bail vakarā bērnu vienu pašu palaist uz veikalu, jāskatās pa logu, kā viss beigsies. Sliktā stāvoklī ir arī Stendes tautas namā grīda, ko vajadzētu noslīpēt un nokrāsot. Budžetā līdzekļi ir piešķirti — tikko būs apstiprinājums, sāksim darboties.

Runājot par Virbu pagastu, jāturpina iesāktais — pirms vairākiem gadiem izveidojām parku un sastādījām vairāk nekā 120 kociņu. Kaut kas ir izkritis, kaut kas jāiestāda no jauna… Doma bija tāda, ka parku pļausim tikai reizi gadā, jo tur aug aizsargājamie augi. Ļausim lauku puķēm noziedēt, izsēties, un tikai tad pļausim.

Arī Stendē ir rododendru parks — pagājušajā gadā pie tā stipri piestrādājām. Konsultējos ar SIA «Janvāriem» — Ieva Bērziņa ar saviem speciālistiem veica izpēti un izstāstīja, kas jādara. Noņēmām augsnes virskārtu, nopirkām speciālo augsni rododendriem, divreiz gadā mēslojam ar pilnmēslojumu, sausajā laikā laistām… Šajā gadā to turpināsim — vajadzētu sakārtot arī celiņu, pa kuru pārvietojas nūjotāji. «Talsu mežrūpniecība» mums iedeva kravu mulčas, bet ar to nepietika, ceram uz sadarbību arī šogad. Pērn uz takas pēc vējiem, vētrām bija krituši koki, zari… Rudenī izzāģējām bīstamos kokus un novācām zarus visā pilsētā. Viens otrs koks ir ļoti labs materiāls, ko varētu sazāģēt un izmantot soliņiem brīvdabas estrādē. Pagājušajā gadā pirms pilsētas svētkiem daļu salabojām, bet vajadzētu nomainīt visus, jo gadi kopš estrādes būvniecības ir pagājuši un soliņi savu laiku ir nokalpojuši.

— Ar kādu skatu raugāties nākotnē?

— Pozitīvi, pesimists šajā amatā nedrīkst būt, ir jāredz labais. Galvenais, lai komanda būtu laba. Tā kā dzīvoju Jaunpagastā, nevaru vienmēr atskriet, šādās reizēs liels palīgs ir Stendes tehniskais personāls. Mēs kā pašvaldība esam tie, kas strādā cilvēku labā.

Pieņemšanas laiki Stendē ir otrdienās, bet cilvēki pēc pandēmijas ir kļuvuši pasīvi. Droši var sazināties arī telefoniski — zvaniet, prasiet, komunicēsim, meklēsim risinājumus!

Pavasarī pirmā atkušņa laikā Draudzības ielā viens posms bija praktiski neizbraucams, īpašnieki pazvanīja, un divu dienu laikā ceļš tika salabots. Ir arī tādi cilvēki, kas piezvana, lai izbļaustītos, bet vissliktāk ir tad, ja cilvēks pat nepiezvana vai neatnāk, bet pa taisno vēršas citur. Ar cilvēkiem ir jārunā, jāizskaidro situācija — nav jau viss tik melns vai balts, kā rādās, ir jāatrod vidusceļš. Jāstrādā un cilvēku prasību grozā jāieliek tas, ko varam ielikt. Ja nevaram, jāizskaidro iemesli. Situācijas ir jāanalizē. Katrā ziņā prieks par tiem cilvēkiem, kuri nāk un savu sāpi izstāsta. Kopīgiem spēkiem viss ir risināms!

Novēlu Stendes un Virbu pagasta iedzīvotājiem būt aktīviem, atbalstīt līdzcilvēkus, kaimiņus, darba biedrus un iesaistīties gan ikdienas darbos, gan atpūtas pasākumos!