Roja gatavojas pirmajam pusmaratona festivālam

Roja gatavojas pirmajam pusmaratona festivālam

Ik otrdienu «Rojas apļos» startē dažādas paaudzes un vairākiem tas ir kopā būšanas mirklis visai ģimenei. Turklāt šeit ierodas ne tikai rojenieki, bet arī sportot mīļotāji no citām pilsētām un pagastiem. Jau vairāk nekā desmit gadus reizi nedēļā rojenieki satiekas savā stadionā, lai 30 minūšu garumā vienotos kopējam skrējienam. «Rojas apļos» nu jau startē vairāki desmiti skrējēju, turklāt viņiem pievienojas domubiedri no citām vietām Talsu novadā. Šobrīd «Rojas apļi» sanāk arī kā sava veida treniņš Rojas pusmaratona festivālam, kas notiks 8.jūlijā. Lai gan tas notiks pirmo reizi, organizatori jau sapņo drosmīgi – paredzēts, ka nākamgad Rojas pusmaratons būs jau starptautisks notikums.

Šī gada sezona «Rojas apļiem» sākās maija sākumā un turpināsies līdz pat septembra beigām, kopā aizvadot 21 posmu. Sacensības nenotiek uz ātrumu, bet katrs vadās pēc savām fiziskajām spējām. Tomēr pieveiktie apļi tiek uzskaitīti, un sezonas beigās apbalvo labākos. 2012.gadā idejas iniciators bija Gundars Doniņš, kurš toreiz iedvesmojies no līdzīgas aktivitātes Talsos, un šodien viņš atzīst, ka ir pat neticami, ka «Rojas apļi» turpinās joprojām. Gundaram pašam gan darba dēļ nesanāk pievienoties katru otrdienu, un viņš smejoties atzīst, ka iztrūkstošajās reizēs esot nepadarīta darba sajūta. Pusstundas laikā viņš cenšas noskriet 17 apļus, kas esot gandrīz septiņi kilometri. «Obligāti piedalīšos arī Rojas pusmaratona festivālā! Pirmo reizi šeit tāds pasākums, būtu grēks nepiedalīties,» uzskata G. Doniņš. Viņš 8.jūlijā tēmē uz garāko – pusmaratona – distanci, kas ir 21 kilometrs. Viņš skrējis arī garākas distances, un rojenieka kontā ir 11 maratoni.

Šajā nedēļā uz skrejceļa ieradās ap 40 dalībnieku, viņu vidū arī ukraiņi. Dace Lāce no Mērsraga ar vīru un diviem bērniem šeit ierodas ik otrdienu, un brauc uz skrējieniem arī Talsos. Šoreiz Dacei izdevās 11 apļi jeb nepilni pieci kilometri. Viņa pati skrien katru otro dienu, taču «Rojas apļos» esot kopības sajūta, kas vairāk disciplinē. Arī visa viņas ģimene piedalīsies Rojas pusmaratona festivālā, un Dace plāno skriet trīs kilometrus. «Tas ir azarts – pierādīt sevi, sajust savas spējas. Es, protams, varētu noskriet vairāk nekā trīs kilometrus, bet šoreiz man gribas iziet uz ātrumu, nevis izturību.»

Kopā ar visiem skrien Rojas stadiona vadītājs Armands Indriksons, kurš šobrīd turpina rojenieku savulaik aizsākto tradīciju. «Ja tā padomā, kas gan var būt vienkāršāk – atnākt brīvā laikā pēc darba un kopā ar draugiem, radiem un domubiedriem paskriet. Un cilvēkiem tas patīk. Tā mēs katru otrdienu plkst.19.00 skrienam. Un vienalga kādi laikapstākļi – ir bijis gan lietus, gan agrākā pavasarī sniegs.» Pasākumam joprojām var pieteikties jauni dalībnieki. Tāpat kā Rojas pusmaratona festivālam. Otrdienas vakarā tam bija pieteikušies 66 dalībnieki. Katru dienu pievienojas arvien jauni interesenti, un organizatori cer, ka 8.jūlijā izdosies pulcēt vairākus simtus.

Rojas pusmaratona festivālu organizē biedrība «Roja Marathon Festival», un tā idejas autors ir Artis Zariņš. To viņš dara pirmo reizi, un jautāts, kāpēc tāda ideja, viņš atbild ar pretjautājumu: «Kāpēc ne?» A.Zariņa sapnis ir organizēt maratonu, un šis būs pirmais solis ceļā uz to. Sākumā dalībnieki skries četrus kilometrus pa Roju, tad virzīsies Talsu virzienā un turpinās skrējienu mežā, vēlāk atkal atgriežoties centrā. Starts tiks dots rīta pusē, lai pusdienas laikā, kad Jūras svētkos ieradīsies Neptūns, dalībnieki jau var doties baudīt svētkus.

Artis Zariņš pats nav rojenieks, bet viņš apprecējis vietējo, tāpēc to arī izvēlējies par vietu savam sapnim. Pats viņš Roju izskrējies krustu šķērsu, un atzīst, ka salīdzinājumā ar pilsētām šeit ir patīkamāks, dzestrāks un svaigāks gaiss, kas palīdz arī skriešanā. Pusmaratona festivālā distances būs vairākas, varēs arī nūjot, un, organizatoruprāt, trīs kilometrus garā distance būs populārākā. A. Zariņš stāsta, ka tieši šie 3km ir Latvijā vienīgā sertificētā šosejas trase, tāpēc uz Roju var doties visi personīgo rekordu mednieki. Bet kāpēc ideja par strarptautisko pasākumu? «Es gribu, lai Roja ir galamērķis! Un ne tikai sportistiem!» saka Artis Zariņš. Pagājušajā nedēļas nogalē Rojā ieradās Latvijas labākais trašu mērītājs Arturs Onzuls, bet virkne sagatavošanās darbu, lai iekļūtu starptautiskajā kalendārā, vēl priekšā.

Materiāls tapis ar Mediju atbalsta fonda finansējumu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par saturu atbild SIA “TV9 Pakalni”.