Sabilē uzmirdz īsts lampiņu drudzis

Sabilē uzmirdz īsts lampiņu drudzis

Gandrīz gadu Sabiles aprūpes biedrība «Kalme» gaidīja kādu īpašu dāvanu — raidījuma «Bez Tabu» foto konkursā «Lampiņu drudzis» iegūtos Ziemassvētku dekorus piecu tūkstošu eiro apmērā. Visbeidzot tie uzmirdzēja mirkli pirms Pirmās adventes. Turklāt pirmo reizi centrā notika labdarības tirdziņš, kurā daļa ienākumu tiks ziedoti kādam skaistam mērķim. Par tiem ziedojumiem, kas nonāks «Kalmes» rīcībā, viņi plāno turpināt iesākto un svētku dekorācijas papildināt.

Foto konkursā sabilnieki piedalījās ar pavisam pieticīgām, pašu rokām sarūpētām dekorācijām, taču organizatorus viņi uzrunāja ar vienu teikumu: «Mēs, veco ļaužu seniori, greznojam, lai prieks un siltums citiem.» Tāpēc no 268 pretendentiem balva tika tieši viņiem.

Dekorāciju iedegšana

izvērtās par skaistu pasākumu, ko papildināja vairāki koncerti un labdarības tirdziņš. Tirgotāji daļu ienākumu izvēlējās ziedot kādam labdarības mērķim — dzīvnieku patversmei, palīdzībai Ukrainai vai pašai Sabiles aprūpes biedrībai. Arī centra darbinieki un iemītnieki mēnesi pirms tirdziņa savām rokām sarūpējuši dažādas lietas, kas tirdziņā bija pieejamas par ziedojumiem.

Darbs ar Sabiles aprūpes biedrību «Kalme» māksliniekam Kristapam Štobim bija negaidīti interesants, jo pirmās skices Maija Dubro vienkārši ņēma un daļu pārzīmēja — «Kalmei» bija savs redzējums. Uzņēmums «December Design» to respektēja, un sadarbība izvērtusies tik jauka, ka mākslinieks sola nākotnē palīdzēt apkārtni turpināt dekorēt. /Foto: Terēze Matisone/

Dekorāciju izgatavošanā piedalījās Liepājas uzņēmuma «December Design» vadītājs un dizainers Kristaps Štobis, kā arī viņa vadībā esošā profesionāļu komanda. Radītie objekti, kas šobrīd skatāmi senioru nama teritorijā, piemēram, ausekļi vai rūķa cepure, ir unikāls roku darbs. Kristapam Štobim palaimējās ierasties tieši brīdī, kad, viņam esot uz tilta, visas dekorācijas iedegās, un tas esot bijis maģisks mirklis.

Uz jautājumu, kā bija šādu dāvanu gaidīt veselu gadu, Maija Dubro atzīst, ka laiks ļoti ātri paskrējis un to pat nav manījuši.

Uzņēmums centrā viesojies

jau gada sākumā, lai noskaidrotu, kādas ir iemītnieku vēlmes un ko «December Design» var piedāvāt. «Un vienu dienu man e-pastā bija pārsteigums — Maijas kundze uz mūsu bildēm bija sazīmējusi virsū labojumus,» smaidot atceras K. Štobis. «Mēs to ar prieku birojā uzņēmām, jo tas ir jauki, ka viņa skaidri zina, ko vēlas. Un mums atlika tikai to ietērpt profesionālā rāmī un visu izpildīt līdz galam.» Ja mākslinieku piedāvājumā sākotnēji bija klasiskas Ziemassvētku vērtības, tad pašam centram bija svarīgi arī nacionālie elementi. Dekorācijas tika iedegtas vien tagad, bet uzstādītas pirms mēneša, tāpēc auseklīšus seniori apdarinājuši latviskās noskaņās un izmantojuši jau Lāčplēša dienā un 18. novembrī.

Jaunās dekorācijas iedegās sestdienas vēlā pēcpusdienā — reizē ar ielu apgaismojumu —, un Sabiles aprūpes biedrības «Kalme» namiņš iemirdzējās spoži jo spoži. Dekorācijas rotā gan aleju, gan nama apkārtni un pat «uzsēdušās» uz jumta. /Foto: Terēze Matisone/

Dāvanas vērtība

ir pieci tūkstoši eiro, taču visas dekorācijas par šo summu nesanāca. Tāpēc Maijai Dubro sirdsapziņa neesot ļāvusi daļu ideju atstāt tikai skicēs un pietrūkstošās dekorācijas nopircis pats aprūpes nams. Kristaps Štobis atklāj, ka, tiekoties ar Maijas kundzi, viņa vairākas reizes norādījusi, ka nākamgad dekorācijas būs jāturpina, ko viņš arī apsolīja. Un nama vadītāja nejoko, jo labdarības tirdziņā iegūtos līdzekļus viņa patiešām plāno dekorāciju papildināšanai — lai gan jau šobrīd centrs mirdz un laistās, M. Dubro jau redz vietas, kas vēl tukšas. Arī mākslinieks piekrīt, ka ik sezonu dekorācijas var papildināt vai atsevišķus elementus pamainīt vietām, vai vienkārši nomainīt toņus.

«Maijas kundzes enerģiju var apbrīnot. Es domāju, ka viņa ir tāds īstas saimnieces paraugs. Šogad šeit viesojāmies vairākas reizes, un arī mani kolēģi novērtēja, ka Maijas kundze ir tehniski domājoša, rūpīga saimniece. Viņa zina, cik elektrību patērē kas, kur kam jābūt un kā jādara… Viņa ir labs paraugs mums visiem. Ar viņu ir patīkami sadarboties,»

saka K. Štobis.