Dainis Kārkluvalks Talsu novadam ir kā uzticams un drošs ceļabiedrs. Viņš atklājis mūsu novada vērtības cilvēkos, notikumos un vidē — šādi vārdi izskanēja Mākslas dienās, pasniedzot fotogrāfam, ilggadējam laikraksta «Talsu Vēstis» fotoreportierim, Talsu Krūmu mākslas grupas dalībniekam un Latvijas Mākslinieku savienības biedram tik nozīmīgo Žaņa Sūniņa prēmiju vizuālajā mākslā.
Ž. Sūniņa prēmija Dainim Kārkluvalkam piešķirta par mūža ieguldījumu un izcilu un augsti profesionālu darbu Talsu novada fotogrāfijas un vizuālās mākslas attīstībā.
«Es tiešām jūtos pateicīgs un gandarīts,» pēc prēmijas saņemšanas atzina Dainis Kārkluvalks un pateicās Talsu videi un gaisotnei, kas vienmēr likusies interesanta. «Un man no skolas laikiem jau interesēja toreiz slavenie gleznotāji Jēkabs Spriņģis, Žanis Sūniņš, Fricis Makstnieks un Arnis Zupiņš, kuri man bija pazīstami un tuvi. No tā laika esmu saistīts ar mākslu. Bet no deviņdesmitajiem gadiem, kad iesaistījos Krūmu grupā, tad jau es pats biju fiziski un garīgi mākslas jomā iekšā.»
Kādreiz tikai tā pa īstam novērtēsim
Dainis Kārkluvalks bija viens no trim nominantiem Žaņa Sūniņa prēmijai. Šogad uz to pretendēja arī mākslinieki Elmārs Orniņš un Kristīne Rublovska. Pretendentus izvērtēja Sabiles mākslas, kultūras un tūrisma centra vadītāja Ginta Petra, kino un mākslas festivāla «RojaL» rīkotājs Jurģis Krāsons, Talsu novada muzeja galvenā speciāliste mākslas jautājumos Guna Millersone, Tiņģeres muižas vadītāja Baiba Kalna un kinoteātra «Auseklis» vadītāja Māra Cēbere.
«Viņam (Dainim Kārkluvalkam) ir super arhīvs, kas, es domāju, vēl noderēs visai Latvijai. Arī visa tā rūpība, saglabāšana, perfekcija, dati… Tas ir ļoti vajadzīgi īstai laika liecībai,» atzina Guna Millersone. «Bet paralēli viņš vienmēr bijis arī mākslinieks ar savu skatījumu — tādu tolerantu un inteliģentu. Viņš nekad nav bijis tas cilvēks, kurš izgājis priekšā un gari un plaši stāstījis par savu daiļradi. Viņš tiešām ir īstais darba darītājs, kuru, protams, mēs kādreiz vēl tikai tā pa īstam novērtēsim.»
Izstāde «Ārzemes» veltīta dzimtenei
Šobrīd Talsu novada muzejā ir apskatāma D. Kārkluvalka jaunākā fotogrāfiju izstāde «Ārzemes». Tajā izstādītas aptuveni 70 melnbaltās fotogrāfijas, kas stāsta par skaisto zemeslodi, uz kuras mēs dzīvojam. Ar šo izstādi fotogrāfs atzīmē savu 65. jubileju.
«Tas ir veltījums Latvijai,» skaidro autors. «Mums skolā bija jāmācās Jāņa Sudrabkalna dzejolis «Dzimtene», kurā ir arī rindas: «Es eju pār robežām paceltu galvu,/ Man nokusīs kājas, tik Dzimtene liela.» Un es gribēju šajā izstādē pateikt to, ka mūsu dzimtene ir Latvija un mums nevajag svešas zemes.» Jubilejas izstāde būs apskatāma līdz 22. maijam.
«Daiņa Kārkluvalka fotogrāfa acij piemīt savs skatījums un atlase. Skatītājam šajā izstādē ir jācenšas būt tik pat vērīgam kā fotogrāfam, tad arī sagaidāmi neparasti atklājumi,» saka Guna Millersone.
Par spīti kariem un karantīnām
Muzejā šobrīd baudāma arī tradicionālā Talsu mākslinieku izstāde. Tajā šogad apskatāmi 33 autoru — gleznotāju, grafiķu, fotogrāfu un keramiķu darbi — ainavas, ziedi, klusās dabas, abstrakcijas un ekspresijas, sirreālisms, pa retam arī kāds ironisks darbs. Šajā izstādē var pamanīt arī darbus, kuri reflektē par šo dīvaino laiku — karu un karantīnām, kas negaidīti satricinājuši pasauli. Starp zināmu autoru vārdiem šogad parādījušies arī daži jauni. Talsiem šī ir nozīmīga izstāde, jo māksliniekiem ir prieks atkal satikties muzeja izstāžu telpās, uzmundrināt citam citu un domāt par nākotni. Mākslas dienu izstāde apskatāma vēl tikai nepilnu nedēļu — līdz 22. maijam.