Talsos uzņem filmas «Kalendārs mani sauc» reklāmas rullīti

Talsos uzņem filmas «Kalendārs mani sauc» reklāmas rullīti

Šovasar, ļoti iespējams, Talsi kļūs par kino pilsētu. Andra Kalnozola grāmatu «Kalendārs mani sauc» ekranizēs studija «FA Filma», un tās režisors būs Juris Poškus. Maija beigās notiks idejas prezentācija, kas izšķirs, vai Nacionālais kultūras centrs filmai piešķirs finansējumu. Bet, lai sagatavotos prezentācijai, šajā nedēļas nogalē Talsos notika darbs pie filmas «Kalendārs mani sauc» reklāmas rullīša.

40 000 eiro filmai jau piekšķīris Talsu novads, un režisors Juris Poškus atzīst, ka šis ir viens no lielākajiem finansējumiem, ko kādai filmai piešķīrusi pašvaldība ārpus Rīgas. Šobrīd kino projekts iesniegts Nacionālajā kino centrā — maija beigās autoriem būs jāprezentē ideja, un tad arī izšķirsies, vai filma vispār varēs tapt. Režisors atklāj, ka tai nepieciešami aptuveni 600 000 eiro. «Lai finansējumu saņemtu, vispirms tas ir jāiegulda,» saka režisors Juris Poškus. «Projekta prezentācijai ir nepieciešams vizuālais materiāls, bet šodien filmēto mēs otrreiz vairs neizmantosim — filmā tā nebūs.»

Nedēļas nogalē filmēšanas komanda darbojās vecajā Talsu slimnīcā un vairākās vietās pilsētvidē. Filmas mākslinieks ir kādreizējais talsenieks Toms Grīnbergs, kurš patiesībā komandai aiztaupa laiku labāko vietu meklējumos, jo savu kādreizējo pilsētu viņš pārzina. «Talsi ir ļoti pateicīgi filmas uzņemšanai — visa scenogrāfija ir uz vietas. Tikai jāatrod, no kura leņķa uz to paskatīties. Un visa tā dzīve, pagalmi… — tas viss ir vienkārši skaisti! Īpaši ķīniešu kvartālā viss ir nobružāts un autentisks,» atzīst Toms Grīnbergs. Arī par veco Talsu slimnīcu mākslinieks teic, ka labāku lokāciju nemaz nevar vēlēties.

Filmas galveno lomu atveidos Jaunā Rīgas teātra aktieris Ivars Krasts. /Foto: Terēze Matisone/

Lai gan grāmatas «Kalendārs mani sauc» galvenajam varonim Oskaram ir savs prototips Talsos, filmā viņš nebūs līdzīgs šim tēlam. «Tas būs kaut kas starp viņu, režisora redzējumu, manu interpretāciju un Andra fantāziju,» saka aktieris Ivars Krasts. Par filmas galveno varoni viņš teic, ka tas ir cilvēks, kurš negrib «sasmērēties» ar realitāti. «Cilvēciski neglītās puses realitāti. Viņš ir ideālists. Cilvēks, kurš iet no sliktā prom. Burtiskā ziņā — viņš vienkārši iet. Viņš nevis piedalās citu radītā pasaulē, bet veido to pats ap sevi. Kā tas būs filmā, to mēs redzēsim, tas ir procesā. Šobrīd ir tikai pats sākums.»

Ja filma Talsos taps, tajā būs iespēja piedalīties arī talseniekiem. Šo svētdien reklāmas video tapšanā vecajā slimnīcas ēkā jau palīdzēja Talsu novada muzeja direktors Uldis Jaunzems-Pētersons, kam uzticēta dusmīga ārsta loma. Attēlā no kreisās filmas «Kalendārs mani sauc» režisors Juris Poškus un kino operators Aigars Sērmukšs. /Foto: Terēze Matisone/

Galveno lomu tieši Ivaram Krastam režisors Juris Poškus uzticējis, jo viņš ir labs aktieris. «Viņš jebkurā lomā var iedzīvoties. Jaunā Rīgas teātra aktieru darba stils un pieredze kaut kādā veidā atbilst arī manai. Un mēs lomas parasti veidojam kopā — nevis nofilmējam scenāriju, bet scenāriju uzvelkam konkrētam aktierim tā kā kažociņu,» skaidro Juris Poškus.

Atbilde, vai filma «Kalendārs mani sauc» iegūs finansējumu, būs zināma ap 10. jūniju. Ja tā būs pozitīva, filmēšana sāksies jau vasaras noslēgumā vai rudenī. Projekts iesniegts arī Čehijā, jo ar čehu partneriem režisoram bijusi veiksmīga sadarbība viņa zināmākās filmas «Kolka cool» tapšanā.