Talsu novada bērnudārzos īslaicīga evakuācija

Talsu novada bērnudārzos īslaicīga evakuācija

 10.oktobra rītā aptuveni 300 Latvijas skolas saņēmušas e-pasta vēstuli par potenciāliem terorisma draudiem. Naktī uz trešdienu, 11. oktobri, pirms vieniem naktī, līdzīgus draudu e-pastus saņēmuši arī aptuveni 400 bērnudārzi, solot, ka iespējama spridzekļa detonācija notikšot pulksten 10.00. 

Lai gan sabiedriskais medijs lsm.lv vēsta, ka šorīt Latvijas Televīzijas raidījumam «Rīta panorāma» Valsts Policijas priekšnieks Armands Ruks pauda, ka VP nekavējoties informējusi pirmsskolas izglītības iestādes, ka šie ir zema līmeņa draudi un evakuācija iestādēs nav nepieciešama, rūpējoties par bērnu un darbinieku drošību, Talsu novadā šorīt notika bērnu un mācībspēku evakuācija no pirmsskolas izglītības iestādēm.

Talsu novada Izglītības pārvalde, konsultējoties ar Talsu novada pašvaldības policiju, pieņēma lēmumu par bērnu un darbinieku evakuāciju. «Neskatoties uz to, ka Valsts policija informējusi, ka terorisma draudu līmenis Latvijā saglabājas zems, un policija vērsusi uzmanību, ka satraukumam nav pamata, aicinu tās pirmsskolas izglītības iestādes, kuras saņēmušas šāda veida draudu ziņas, sagatavot bērnus īslaicīgai evakuācijai, izvest viņus ārā no telpām, dodoties uz tuvāko norādīto evakuācijas pulcēšanās vietu, tautas nama zāli, bibliotēkas telpu vai citviet. Bērniem un darbiniekiem izglītības iestāžu zonās nav ieteicams atrasties laika posmā no 10.00 līdz 11.00. Pēc tam var atgriezties atpakaļ savās izglītības iestādēs,»  norāda Talsu novada Izglītības pārvaldes vadītājs Uldis Katlaps pašvaldības publicētajā informācijā.

Valsts Policijas priekšnieks Armands Ruks skaidro, ka šobrīd ir svarīgi sabiedrībai saprast, ka draudu un terorisma līmenis valstī nepaaugstinās. Norādot, ka vēstuļu nosūtītājs nav vienkāršs noziedznieks bez īpašām informācijas tehnoloģiju zināšanām, kas būtu vienkārši atrodams, tādēļ policija sadarbojas arī ar starptautiskajiem partneriem. Valsts Drošības dienests portālam delfi.lv norādījis, ka nevar izslēgt iespējamību, ka šīs vēstules nāk no Latvijai nedraudzīgām valstīm.

Šobrīd no lielā ienākošo zvanu daudzuma saistībā ar saņemtajām vēstulēm par iespējamiem drošības riskiem ir noslogots Valsts policijas tālrunis 110. Valsts policija ir nosūtījusi visām pirmskolas izglītības iestādēm un atsevišķām skolām rekomendācijas kā rīkoties, aicinot tām sekot. Valsts policija atgādina, ka šādās situācijās ir svarīgi saglabāt mieru un rīkoties racionāli.

Policija turpina izmeklēšanu un dara visu iespējamo, lai šo noziegumu atklātu.

Talsu novada pašvaldība aicina vecākus ar bērniem pārrunāt un pārskatīt interneta vietņu un to satura lietošanu, tostarp dažādās telegram grupās, kur pausta informācija par šiem notikumiem un tālāk nedalīties ar šo saturu.