Talsu novada muzejs sāk jaunu Vārdu spēli

Talsu novada muzejs sāk jaunu Vārdu spēli

Šogad nozīmīga simtgade ne tikai Talsu novada muzejam, bet 170 arī valodniekam Kārlim Mīlenbaham. Turklāt muzejs taču atrodas Mīlenbaha ielā, tāpēc jubileju gads ir īstais brīdis, kad sākt jaunu vārdu spēli. Tajā piedalījās divas komandas no Stendes un Pūņu pamatskolām, un, redzot, cik interesanti jaunieši darbojas, spēle, visticamāk, muzeja piedāvājumā būs uz palikšanu.

No divām daļām salikt kopā latviešu sakāmvārdus šobrīd mēģina divas drosmīgās pirmās spēles komandas – “Pūņu asās vistiņas” un “Stende”. Pēc citātiem skolēniem arī jāatmin grāmatas, jāizdomā sinonīmi un jāveic dažādi citi uzdevumi.

Visizaicinošāk jauniešiem gāja ar vecvārdiem. Atšķirībā no citiem uzdevumiem šajā gan labāk gāja Pūņu pamatskolas komandai. “Es no brāļa esmu dzirdējusi, viņš ir vēsturnieks. Tad es zināju dažus vārdus, un tā es palīdzēju,” stāsta Pūņu pamatskolas komandas dalībniece Dārta.

Lize, kārstuves, dzirkles, nēši, kurvis… Jauniešiem ar vecvārdiem gāja grūti, taču atbildes viņi izdomāja oriģinālas. Tik oriģinālas, ka brīžiem līdzjutējiem smejoties nācās iesaukties “Ārprāts!”. “Par senvārdiem taču ir runāts, darīts un mācīts daudz. Kad var nosaukt lizi par pastalām. Tad gribējās brīžam raudāt, ka nav pareizi,” stāsta Stendes pamatskolas skolotāja Liene Roze.

Uz kārstuvēm kaut ko karina, bet dzirkles ir pelnu kauss, savukārt vīzes ir aploksnes vai avīzes – jaunieši savā izmisumā tiešām bija radoši, ko novērtēja arī muzeja eksperti. Un spēles noslēgumā viņiem bija iespēja uzzināt, kādi patiesībā izskatās minētie priekšmeti un kam tie domāti. “Tas bija arī viens no konkursa rīkošanas mērķiem. Lai viņus nevis eksaminētu, bet savā veidā iedotu viņiem jaunas zināšanas. Būtībā šis aspekts īstenojās par 200%. Un es tajā redzu muzeja misiju. Ja apmeklētājs aiziet uzzinājis kaut ko vairāk, kaut ko jaunu, tad, man liekas, muzejs ir attaisnojis to, ka šis cilvēks šeit ir bijis,” teic Talsu novada muzeja Komunikācijas un izglītības nodaļas vadītāja Ziedīte Začeste.

Vārdu spēlē varēja piedalīties skolēni no 5. līdz 7.klasei, un eksperti secināja, ka vecāko klašu skolēniem uzdevumi vieglāk paveicami – par to muzejs sola nākotnē padomāt. Pēc sešiem uzdevumiem par uzvarētājiem kļuva Stendes komanda. “Kopumā man likās interesanta spēle, un nemaz nebija žēl, ka jābrauc brīvlaikā,” teic Stendes pamatskolas komandas dalībnieks Ričards. “Tagad viņi būs arī grudrāki. Un šis tiks vēl tālāk nodots latviešu valodas skolotājai, tad, lai viņa pati izdomā, kāds būs vērtējums bērniem,” teic Liene Roze.

“Manuprāt, šī te spēle lieliski varēs turpmāk būt to muzeja pedagoģisko programmu vidū, kuras mēs piedāvājam apmeklētājiem. Un mēs varam mierīgi piedāvāt šādu spēli, vai nu braucot uz skolām vai arī aicinot skolu grupas, klases braukt pie mums, un šo spēli izspēlēt,” tā Ziedīte Začeste.

Cik interesantas uz izaicinošas var būt vārdu spēles, bija iespēja pārliecināties arī līdzjutējiem.

Materiāls tapis ar Mediju atbalsta fonda finansējumu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par saturu atbild SIA “TV9 Pakalni”.

 

JAUNUMS

Tagad pieejama arī
“Talsu Vēstis” e-avīze.
Abonē un lasi savā telefonā, datorā vai planšetē no jebkuras vietas pasaulē.