Talsu Tautas namu pārdēvēs par Talsu Kultūras centru

Talsu Tautas namu pārdēvēs par Talsu Kultūras centru

Reorganizējot Talsu novada Kultūras un sporta attīstības nodaļu, Talsu Tautas nama funkcijas kļūs plašākas. Tāpēc Talsu novada dome nolēmusi, ka Talsu Tautas nams kā iestāde turpmāk sauksies Talsu Kultūras centrs. Pret nosaukuma maiņu gan iebilst daļa iedzīvotāju, kas sākuši vākt parakstu.

“Talsu tautas namam būs būt!” – ar šādu saukli nedēļas nogalē parakstu vākšanu uzsāka pianists Artūrs Liepiņš. “Es sekoju līdzi domes sēdei, to lēmumu pieņēma, un es līdz pēdējam ticēju, ka tā nebūs. Man liekas, ka Talsu Tautas nams ir tāda Talsu gaismas pils. Tas ir zīmols, un “tautas nams” nozīmē, ka tas celts par tautas naudu,” ir pārliecināts Artūrs Liepiņš. Uz jautājumu, vai Artūru Liepiņu nesatrauc, kas būs tālāk, jo pats strādā kultūras nozarē, pianists atbild, ka kaut kādā ziņā viņu tas satrauc. “Bet tās ir manas vērtības, tas man svarīgi. Un tas man ir svarīgāk, nekā kādas citas likstas vai nesaskaņas. Tas tiešām nav nekādā ziņā personīgi. Tas ir par to, ka mums jāsaglabā mūsu nemateriālās kultūras mantojums,” stāsta Artūrs Liepiņš.

Skaitliski pagaidām ne ļoti daudz, bet sestdien Artūram Liepiņam pievienojās domubiedri. “Man ļoti patīk nosaukums Tautas nams, un tas nekādi nesaistās ar padomju laikiem,” stāsta talsiniece Aija. “Es saprotu, ka ar to paplašināto funkciju Talsu tautas namam, loģiski vajadzētu varbūt ieviest tādu terminu “centrs”, bet, ejot iekšā pa šīs ēkas durvīm, man tomēr gribētos redzēt, ka tas ir Talsu Tautas nams, nevis kaut kāds centrs, kas liek domāt, ka varbūt te ir pilns ar mazām biroja telpām, kur sēž ierēdņi. Nevis notiek pilsoniskā radošā aktivitāte, teiksim, ar skatuves uzvedumiem un brīvā laika pavadīšanas pasākumiem, kas te notiek,” savu viedokli pauž talsinieks Rūdolfs.

Šonedēļ ielās sastaptie iedzīvotāji par nosaukuma maiņu dzirdējuši nav, taču Talsu kultūras centru viņi nevēlas. “Obligāti gribu, lai būtu Talsu Tautas nams. Tas tāds sens nosaukums, tautai tas ir celts un domāts. Tā arī lai paliek,” teic talsiniece Vaira. “Talsu kultūras centrs man vairāk asociējas ar kaut kādu jauniešu centru, kas ir augšā. Labāk lai paliek kā Tautas nams,” teic talsiniece Viktorija.

Parakstu vākšana turpinās, tā sāksies arī portālā Manabalss.lv, un nākamnedēļ kopā ar atklātu vēstuli to plānots iesniegt Talsu novada pašvaldībā. “Ja neizdosies, tas būs skumji. Mēs pazaudēsim kaut kādu kultūras daļu. Cilvēki jau tāpat to sauks par Tautas namu, bet man tas šķiet ārkārtīgi slikti, ka tādā birokrātiskā veidā mēs iestādi saucam vienā veidā, tikai tāpēc, ka tā jāsauc. Realitātē tautā visi to sauc citādāk. Un tā ir plaisa, kura ir absolūti nevajadzīga,” ir pārliecināts Artūrs Liepiņš.

Talsu Tautas nama direktore Dace Obodovska intervijai nepiekrīt, bet pašvaldības mājas lapā skaidro, ka “iestādes statusa maiņa ir loģisks solis, kas saistīts ar novada  kultūrpolitikas sakārtošanu. Un nosaukuma maiņa attiecas uz iestādi kā juridisku personu, kā pārraudzībā no 1. novembra būs ne tikai Kino daļa, Radošā sēta un Sauleskalna brīvdabas estrāde, bet arī Metodiskā nodaļa.”

“Es pats personīgi piekritu direktores viedoklim, ka Talsu Tautas nams, iespējams, varētu būt nepietiekami  precīzi atspoguļojošs nosaukums tām lietām, ko darīs šī pašvaldības iestāde turpmāk. Man šķita, ka tas ir visnotaļ piemērots nosaukums, kas pasaka to, ka Talsu pilsēta ir kultūras dzīves tāds vienojošais elements,” stāsta Talsu novada domes priekšsēdētājas vietnieks Aldis Pinkens.

Pinkens norāda, ka tas nav nekāds retums, ka iestādes nosaukums nesakrīt ar to nosaukumu, kurā tradicionāli saucam ēku vai namu. Piemēram, iestādes „Dundagas Kultūras pils” mājvieta ir Dundagas pilī, savukārt Sabiles sinagogā ir atrodama iestāde „Sabiles mākslas, kultūras un tūrisma centrs”. “Katrā ziņā es vienmēr esmu bijis tikai par to, ka cilvēki seko līdzi tam, kas notiek, cilvēki pārbauda, uzdod jautājumus un arī protestē, ja viņiem kaut kas šķiet galīgi nepareizi izdarīts. Man personīgi šķiet, ka šī gan ir tā reize, kad tāds pašvaldības iekšējā darba detaļa kā iestāžu vai institūciju nosaukuma piešķiršana tomēr būtu jāatstāj pašvaldības administrācijas vai pat domes ziņā,” teic Aldis Pinkens.

Nosaukums ir svarīgs – kā kuģi nosauksi, tā tas aizpeldēs, tomēr svarīgāks esot darbs. Tā uzskata Aldis Pinkens. Tomēr, kad iedzīvotāju parakstītā vēstule būšot saņemta, dome ar tās argumentiem iepazīšoties.

Materiāls tapis ar Mediju atbalsta fonda finansējumu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par saturu atbild SIA “TV9 Pakalni”.