Tiņģeres muižā dzejas dienas tiek veltītas īpašai leģendai

Tiņģeres muižā dzejas dienas tiek veltītas īpašai leģendai

Dzejas mēnesim piestāv romantika, bet muižām – nostāsti par mīlestību. Arī Tiņģeres muižai Talsu novadā, ko apvij vairāki, arī traģiski mīlas stāsti. Viens no tiem ir stāsts par Mariannu, kuras mistiskā un īpašā klātbūtne vēl šodien jūtama Tiņģeres muižā. To apspēlējot, savas dzejas dienas vietējie svin tieši Mariannas vārda dienā.

Saulainās Tiņģeres muižas leģenda vēsta, ka 19. gadsimta otrajā pusē vienam no baroniem un saimniecības vadītājai Mariannai bijusi tāda mīlestība, kuru neviens un nekas nevarējis apslāpēt. Tomēr mīlas stāsts nebeidzās laimīgi un Marianna nomira no sirds sāpēm. “Tā ir mūsu interpretācija, bet arhīvā rakstīts, ka nāves iemesls bija sirds vaina vai “sirds sāpes” no vāciskā tulkojot. Mēs, protams, neko nezinām vairāk un nevaram uzzināt, bet, liekot faktus kopā ar sajūtām, interpretācijām, varbūt, šīs kārtu atšķirības, kas tajā laikā varēja izraisīt diezgan lielus pārdzīvojumus arī sajūtu līmenī,” stāsta Tiņģeres muižas vadītāja Baiba Kalna.

Smeldzīga mīlestība piestāv gan Tiņģeres muižai, gan rudenim, tāpēc jau otro gadu vietējie atzīmē Mariannas vārda dienu dzejas noskaņās. Muižas ļaužu mājas viesības intīmā noskaņā pie maziem galdiņiem, puķainiem galdautiem, svecēm un karstu tēju smalkos traukos. Marianna gan vēl nav devusi zīmi, vai vārda dienas svinības viņu ļoti iepriecina. “Šeit vispār bija viegli runāt, jo tāda mīļa, sirsnīga, mājīga atmosfēra. Es šogad netiku uz Kurzemes Dzejas dienām Venstpilī, tāpēc man šīs sanāk tādas kā Dzejas dienas,” stāsta autore Ina Lavrinoviča.

Vārda diena ne tikai Mariannām, bet arī Guntrām. Šo vārdu nes bibliotēkas vadītāja, kura priecājas par iespēju cilvēkiem atgādināt, cik dzeja ir skaista. “Vai pēc šodienas, pēc Mariannas vārda dienas kāds aizies pēc kādas dzejas grāmatiņas? Es domāju, ka, jā. Man pašai arī ļoti patīk dzeja, un mans uzdevums ir aizvest dzeju līdz klausītājam, parādīt lasītājam – šī ir tā grāmatiņa, paņem viņu! Tas ir darbiņš, ko daru ar prieku, un reizēm redzu, ka izdodas. Cilvēks paņem to dzejas grāmatu, atnes atpakaļ un saka: “Jā, zini, man patiešām patika! Varbūt ir vēl kaut kas?”,” dalās Īves bibliotēkas vadītāja Guntra Grīnberga.

Mariannas vārda diena Tiņģeres muižā nosvinēta jau otro reizi, un vietējie cer, ka tradīcija varbūt kļūs plašāka, reizē saglabājot īpašo mājas viesību formātu.

Foto: Edgars Lācis