Vai Latvijā ir tuksneši?

Vai Latvijā ir tuksneši?

«Vai pašvaldība jums dod naudu?» — nav biežs, bet tomēr jautājums, ko mēdzu saņemt. Varbūt pārāk reti to atgādinām — esam neatkarīga redakcija un no pašvaldības nekāda veida dotācijas nesaņemam. Ja raksts ir apmaksāts, tad zem raksta vienmēr būs skaidra norāde, kas par to liecina.

Laikraksts «Talsu Vēstis» iznāk, pateicoties jums, lasītāji, kas laikrakstu pērk tirdzniecības vietās un abonē, kā arī pateicoties reklāmdevējiem un sludinājumu publicētājiem. Jau vairākus gadus piedalāmies valsts izsludinātos konkursos, lai iegūtu finansējumu, kas paredzēts reģionālo mediju satura veidošanai. Tas mums ir būtisks atbalsts, lai varētu turpināt laikraksta izdošanu.

Šī nav nozare, kura varētu cerēt uz iekļūšanu pelnošāko uzņēmumu TOP 100, vai pat TOP 1000… Nebūt ne. Drīzāk esam dulli sapņotāji, taisnības cīnītāji, kuriem šķiet, ka katrs novads ir pelnījis savu vietējo laikrakstu un tā tam būs būt.

Rīgas mediji atbrauks brīdī, kad sašūpos domes vadītāja krēslu vai atklās kādu lielu korupcijas gadījumu, droši vien arī uz peldbaseina atklāšanu (ja reiz to piedzīvosim), tomēr, ja vietējo mediju nebūtu, daudzas ikdienas likstas un prieki paliktu bez ievērības. Vai rīdziniekiem interesēs, cik kokus nozāģēs Dundagas ielā? Kas apsaimnieko vietējās kapsētas? Kurās ielās šogad mainīs segumu? Vai ko dara vietējais pensionāru klubiņš?

Var jau smīkņāt — ko jūs laukos tur darāt, nav jums ne resursu, ne krāšņu reklāmas kampaņu, ne izmeklējošā žurnālistika… Jā, mūsu resursi ir stipri ierobežoti un prasa rūpīgu plānošanu. Tomēr katrs žurnālists savu darbu dara pēc labākās sirdsapziņas un iespējām. Un, lai gan esam ļoti atšķirīgi, mūs visus vieno mīlestība pret rakstītu vārdu, pret Talsiem, pret novadu, tā cilvēkiem un viņu stāstiem.

Šonedēļ mūsu novadā viesojās Valsts prezidents, bet reģionālo mediju pārstāvji ar E. Rinkēviču tikās oktobra sākumā Rīgas pilī. Tikšanās reizē izskanēja gan sasāpējušais jautājums par Latvijas Pasta monopola ietekmi uz mūsu likteni, gan problēmas reklāmas tirgū un citi jautājumi. Visbēdīgākā ziņa nāca no dobelniekiem — ar nākamo gadu laikraksts «Zemgale» vairs neiznāks. Mainoties paaudzēm un īpašniekiem, nonākuši pie secinājuma — laikrakstu izdot nav rentabli. Skumji.

Abonēšanas un pirkšanas apjomi reģionālajiem izdevumiem arvien krītas, ne tikai Talsos, bet arī citās Latvijas pilsētās. Un cerēt uz brīnumu, ka tas kādā brīdī mainīsies, būtu naivi. Jau pāris gadus Eiropas līmenī tiek lietots termins «ziņu tuksneši», ar ko apzīmē reģionus, kuros vairs nav neatkarīgu vietējo mediju, kas aizstāvētu sabiedrības intereses. Katrs no šiem «tuksnešiem» noteikti ir analizējams atsevišķi — kādā gadījumā, saskatot vietējā medija nozīmi, kontroli par to pārņēmuši kādi politiski spēki, kādos gadījumos — ciešot no reklāmas tirgus izmaiņām, tik krasi pasliktinājušies rādītāji, ka avīzi izdot vairs nav pa spēkam.

Neatkarīga žurnālistika ir demokrātijas pamatā, bet ilgtermiņā bez mērķtiecīga valsts atbalsta diemžēl vairs neiztikt. Tādēļ nepārtraukti notiek darbs pie valstsvīru informēšanas par reālo situāciju reģionālo mediju vidū, par iespējamiem risinājumiem un arī draudiem, ar kuriem jārēķinās, ja kāds medijs savu darbību pārtrauc. Gribas cerēt, ka mūsu teiktais sasniegs dzirdīgas ausis, pirms mums pievienojas vēl kāds «tuksnesis».

Mēs esam izturīgi, un tādi ir arī mūsu lasītāji, kuriem rūp, kas notiek apkārt. To atgādina ziņa, kas pienāk telefonā, kamēr rakstu viedokli, — tajā aicināts pulcēties Sabilē, lai veidotu brīvprātīgo ugunsdzēsēju brigādi.

Dulliem pieder pasaule!

#SIF_MAF2023