Vandzenes pagasta attīstības biedrība īstenojusi vērienīgu projektu

Vandzenes pagasta attīstības biedrība īstenojusi vērienīgu projektu

Ar biedrības «Talsu partnerība» un Lauku atbalsta dienesta atbalstu, Eiropas Savienības un Talsu novada pašvaldības finansējumu «Vandzenes pagasta attīstības biedrība» ir īstenojusi projektu «Lecam pa vecam, lecam pa jaunam». Tas ļāvis Vandzenes pagasta vidējās paaudzes deju kolektīvam «Krepliņi» XXVII Vispārējos latviešu dziesmu un XVII deju svētkus nosvinēt jaunos tērpos. Guntis Jaņpēters, «Vandzenes pagasta attīstības biedrības» valdes loceklis, teic, ka viss process līdz galarezultātam nebijis viegls, bet biedrība savu darbu paveikusi un tālāk domā realizēt mazāka apmēra ieceres.

Guntis Jaņpēters pastāsta, ka biedrība agrāk piedalījusies arī citos projektos, bet bijis kāds brīdis, kad tā savā darbībā apsīkusi, taču pēc jaunu biedru piepulcēšanās un restarta notikusi sarosīšanās. «Sanācis, ka pats agrāk biju šo dejotāju vidū. Pamanījām, ka ir kādi kolektīva dalībnieki, kuri interesējas par projektiem, un 2022. gada pavasarī VPDK «Krepliņi» uzzināja, ka ir iespēja piedalīties LAD projektu konkursā. Izveidojām iekšēju aptauju, kurā noskaidrojām, kā mēs gribam izskatīties. Lai realizētu projektu, sapratām, ka ir jāatdzīvina «Vandzenes pagasta attīstības biedrība». 2022. gada aprīlī izsludinājām cenu aptauju, kurā par piegādātāju tika izvēlēta SIA «ANVI AM». Projekts kopīgiem spēkiem tika sagatavots, un to apstiprināja biedrība «Talsu partnerība» un Lauku atbalsta dienests 2022. gada 8. septembrī, bet līgums ar piegādātāju tika noslēgts 2022. gada 2. novembrī.

Projekta rezultātā deju kolektīvs ticis pie 10 sievu un 10 vīru tautastērpu komplektiem, 20 saktām un 10 sleņģeņiem. Mums bija svarīgi saglabāt Kurzemes novadam tuvo, to nepazaudējot. Līdz rezultātam esam tikuši, bet finiša brīdis, protams, nebija viegls. Kā jau parasti — noslēguma posmā skriešana un raizes bija lielas, jo gadās pa misēklim. Tuvojās lielie svētki, kad šuvēji bija noslogoti, bet mums bija jāietilpst termiņos, taču rezultātā dejotājiem ir jauni tērpi. Ja jārunā par nākamajām biedrības iecerēm, tad jāsaka, ka ir padomā kādi mazāka apmēra projekti, ko gribam īstenot,»

pastāsta biedrības valdes loceklis.

Savukārt, Vandzenes tautas nama vidējās paaudzes deju kolektīva «Krepliņi» vadītāja Ilze Rudzīte atklāj, ka 2001. gadā dibinātais kolektīvs pašlaik paņēmis atpūtu pēc Vispārējiem latviešu dziesmu un deju svētkiem, lai rudenī atkal ar jaunu sparu atsāktu mēģinājumus. Iepriekš vidējās paaudzes deju kolektīvs pie jauniem tērpiem ticis 2018. gadā ar Inas Jurkevičas un pašvaldības atbalstu, kas bijis laiks, kad daudzi Talsu novada kori, ansambļi un dejotāji saņēmuši šādu pretimnākšanu.

«Novadā gan īpaši iecienījuši svītraino motīvu, taču mēs tad tikām pie agrākā Laidzes tehnikuma dejojošo jauniešu košuma. Tērpus gan bija jāprot nest, jo tie prasīja īpašas rūpes. Oranžais ļoti izcēlās uz citu fona, un tērpi šķita ļoti skaisti, bet tagad uzņēmīgi cilvēki biedrībā izdomāja, ka nepieciešami citi, un ideju realizēja. Tagad projekta ietvaros ir jauni brunči un tērpi,»

pauž I. Rudzīte. Viņa teic, ka vajadzības gadījumā kolektīvi cits citam arī izlīdzas, aizdod nepieciešamo. Piemēram, šajos Jāņos VPDK «Krepliņi» ne pirmo reizi piedejojuši Anitas Deksnes radošajai komandai «Līgo», kad arī vajadzējis piemeklēt un pielāgoties, lai viss izdotos lieliski, kur sadarbībai ir liela nozīme.

Aktualizējot tautastērpu daudzveidību

Lai sasniegtu projektā izvirzīto mērķi, «Vandzenes pagasta attīstības biedrība» iegādājās Pitraga tautas tērpu komplektus. Sievu tautas tērpa komplektā ietilpst brunči, jaka, blūze, apakšsvārki, aube, plecu lakats, zeķes, zeķu prievītes, sakta, somiņa. Vīru komplektā ietilpst bikses, veste, krekls, mētelis, sakta, kakla lakatiņš, sleņģene. Tā kā VPDK «Krepliņi» dejo cauri visiem gadalaikiem, kas nes līdzi dažādus laika apstākļus, kā arī dejo dažādas raksturdejas, projektā biedrība iegādājās Kuldīgas brunčus un vīru naģenes. Kopējais projekta finansējums ir 14 045,62 eiro, no kā ES līdzekļi — 12 641,05 eiro. Tika iegādāti jauni tautastērpu komplekti, turklāt auduma krāsu salikumā, kas līdz šim Talsu novadā valkāto tērpu klāstā bijis maz pazīstams, tā popularizējot tautastērpu daudzveidību un unikalitāti. Jaunie tērpu komplekti ir nozīmīgs papildinājums kolektīva tautastērpu valkāšanas iespējām, kombinējot tautastērpu elementus.

#SIF_MAF2023

JAUNUMS

Tagad pieejama arī
“Talsu Vēstis” e-avīze.
Abonē un lasi savā telefonā, datorā vai planšetē no jebkuras vietas pasaulē.