Virbu skolu pielāgo ukraiņu izmitināšanai

Virbu skolu pielāgo ukraiņu izmitināšanai

Jaunpagastā vecā Virbu skolas ēka divus gadus stāv tukša, bet pēdējo mēnesi tajā manāma rosība. Pašlaik telpas tiek pielāgotas dzīvošanai, lai pavisam drīz tajās varētu apmesties Ukrainas kara bēgļi, kuri līdz šim dzīvojuši viesnīcā«Talsi», viesnīcas kompleksā Rojā un Talsu sieviešu un bērnu krīžu centrā.

Mainoties valsts politikai bēgļu izmitināšanas jautājumā, vajadzēja rast iespēju ukraiņiem piedāvāt dzīvojamo platību pašvaldību īpašumos. Talsu novada pašvaldības izpilddirektore Ieva Krēķe norāda, ka bijis ātri jāreaģē un lemts par labu šīm telpām. Cilvēku skaits, kas pārcelsies, varētu būt no 40 līdz 50. Daudzi atrod jaunas dzīvesvietas, un skaits mainās pa dienām.

«Tos, kuri nebūs atraduši dzīvošanas risinājumus, pārvietosim uz Virbu skolu. Šonedēļ aizvedīsim iepazīstināt ar jauno vietu un šī mēneša laikā varētu notikt pārvietošana,» skaidro pašvaldības izpilddirektore.

No 1. jūlija samazināts valsts finansējums Ukrainas kara bēgļu izmitināšanai — no 15 eiro dienā uz 100 eiro mēnesī. Tūrisma mītnēm tas nozīmē telpas izīrēt praktiski par velti un līgumi par bēgļu izmitināšanu tiek lauzti, tādēļ pašvaldībām nākas pielāgot savā īpašumā esošās ēkas.
Attēlā E. Alsbergs izrāda kādreizējās Virbu skolas telpas, kas nu pielāgotas ukraiņu izmitināšanai. /Foto: Edgars Lācis/

Skolas klases — tagad guļamtelpas

«Ēka stāv neizmantota, tikai vietējie cilvēki nāk uz sporta zāli, kas ir ļoti labā stāvoklī,»

mums satiekoties kādreizējās skolas priekšā, atklāj Stendes pilsētas un Virbu pagasta apvienības pārvaldes vadītājs Egils Alsbergs. Tālāk kopā ar komunālās daļas speciālistu Daini Krievānu aplūkojam klases, kas pārvērstas par guļamtelpām. Izremontētas dušas telpas, nelielā virtuvītē pārvilkta elektrība, lai pieslēgtu ledusskapjus, ierīkota ēšanas telpa, vieta atpūtai. Ieguldījumi tiek veikti no pašvaldības budžeta ar cerību, ka tos vēlāk atmaksās valsts, skaidro I. Krēķe.

Trūkst aizkaru, naktsskapīšu vietā — krēsli, tomēr droša un mierīga vide. Stendes pilsētas un Virbu pagasta apvienības pārvaldes komunālās daļas speciālists Dainis Krievāns, kas tur rūpi par apsaimniekošanas darbiem, mums izrāda ukraiņu uzņemšanai pielāgotās telpas. /Foto: Edgars Lācis/

Pārvaldes vadītājs E. Alsbergs pašlaik skeptiski uzlūko ēkas atrašanās vietu kā izdevīgu punktu, no kura nokļūt uz darbavietām. Arī izpilddirektore I. Krēķe norāda, ka nokļūt ar sabiedrisko transportu Talsos problēmu nav, bet izaicinošāk būs atrast risinājumu, kā nokļūt uz darba vietām citviet novadā. Piemēram, Vandzenē un Rojā.

Pagasta pārvaldnieks un komunālas daļas speciālists iezīmē vēl vienu problēmu: apkārtnē nav kafejnīcu un vietējais veikaliņš — pavisam neliels. Tajā jau tagad nedēļas nogalēs nevarot nopirkt ne pienu, ne maizi. Kā būs tad, kad cilvēku būs vairāk? Arī autoveikali šeit nepiestājot. Varbūt situācija mainīšoties, uzzinot par cilvēku pieplūdumu…

/Foto: Edgars Lācis/

Ukraiņi strādā dažādās nozarēs

Talsu novada pašvaldības izpilddirektore atklāj, ka lielākā daļa ukraiņu ir atraduši darbu vai drīzumā uzsāks darba attiecības un nestrādā tikai māmiņas ar maziem bērniem. Darbs noliktavās, sezonas lauksaimniecībā, veikalos.

«Arī apkalpojošajā sfērā, kur nepieciešamas latviešu valodas zināšanas. Kolēģi palīdz, un viņi integrējas mūsu sabiedrībā. Viņiem ir milzīga vēlme mācīties latviešu valodu, un viņi to arī dara!» atklāj I. Krēķe.

Ziedo, lai palīdzētu

Sociālajā saziņas vietnē «Facebook»  pagājušajā nedēļā tika ievietota ziņa ar lūgumu ziedot aizkarus 28 logiem, lai telpas padarītu mājīgākas. I. Krēķe atklāj, ka lielu palīdzību snieguši uzņēmēji, kas saziedojuši traukus, gultas veļu. D. Krievāns atklāj, ka bez aizkariem ļoti nepieciešami būtu arī drēbju pakaramie, spoguļi, un, ja krēslu vietās pie gultām varētu novietot naktsskapīšus, vide kļūtu daudz patīkamāka.

/Foto: Edgars Lācis/

Pašlaik plānots, ka ēkā būs arī dežurants, kas rūpēsies par kārtību un varēs palīdzēt risināt dažādus saimnieciskus jautājumus. Ja būs interese, atpūtas zonā varētu izvietot arī novusa un galda tenisa galdus. Vēl daudz nezināmā. Iespējams, vajadzēs arī rotaļlietas, ar ko spēlēties pašiem mazākajiem.