Žaņa Sūniņa prēmiju saņem Elmārs Orniņš

Žaņa Sūniņa prēmiju saņem Elmārs Orniņš

Māksla šopavasar dzīvo tik daudzās Talsu pilsētas vietās, bet vairāki desmiti mākslinieku darbi apvienojušies izstādē Talsu novada muzejā. Tieši tur ik gadu atklāts tiek Žaņa Sūniņa vārdā nosauktās prēmijas vizuālajā mākslā ieguvējs – par labāko sniegumu pēdējā gada laikā. Šogad to saņem mākslinieks Elmārs Orniņš.

Brīnumbērns, pārsteidzošs izrāviens Talsu mākslas pasaulē ar brīvu, elegantu  un atraisītu glezniecību. Pasniedzot balvu arhitektam un māksliniekam Elmāram Orniņam viņa 65.jubilejas gadā, Talsu novada domes priekšsēdētāja atzina, ka košo krāsu dēļ arī viņa nu pievienojas mākslinieka fanu pulciņam. Elmārs pats atzīst, ka balva viņam dod pleca sajūtu un ļauj saprast, ka viņš dodas pareizā virzienā.

Košās krāsas mīl arī citi mākslinieki. Taču, ja daži, sākot darbu, nezina, kur tas aizvedīs, tad Elmāram Orniņam tas neesot raksturīgs. “Tur ir arī klāt daudz prāta, aprēķina. Kā teica mūsu kolēģis Zigurds Poļikovs – īstajā laikā [darbus] pabeidzis, nav samocījis. Ar to daži mākslinieki mokās, ka nezina, kā nobeigt vai ko vēl darīt… Tāda absolūtā gatavība,” saka Talsu novada muzeja speciāliste mākslas jautājumos Guna Millersone.

Tradicionālajās Mākslas dienās šogad skatāmi teju 50 autoru darbi. Talsu novada muzejā eksponētas gleznas, grafikas, fotogrāfijas, keramika, metālmāksla, kā arī aplikācija un mākslas objekti. Bet Talsu Tautas namā var apskatīt gan gleznas un grafikas, gan kolāžu, bet kinoteātrī “Auseklis” fotomākslinieku veikumu, darbiem kļūstot pieejamākiem plašākai sabiedrības daļai.

Izstāžu ekspozīcijas ir demokrātiskas, un tās atspoguļo novadnieku nesenās radošās darbības rezultātu. Starp Kurzemes ainavām īpaši izceļas Andra Vītola 56. Ziemeļu platuma grādā un 22. garuma grādā esošais “Buses pilskalns”.  Izstādes odziņa – Ciparnīcas “Tals’ keramik” veidotais objekts “Oktes māls” ir kā oda dabai. Iespaidīgās ainavas un krāšņos ziedu motīvu risinājumus papildina notikumu atspoguļojumi – ceļojumi, pagājušās ziemas iespaidīgā sniega sega, pat mamutu klātbūtne Talsos. Asprātīgs atgādinājums par aizgājušā gada kailgliemežu lasīšanas talkām saskatāms Baibas Kalnas litogrāfijā “Spānijas saule”. Teju visi mākslas darbi ir harmoniski un netiecas risināt sarežģītus tematus. Izstāžu kopiespaids ir meditatīvs. Šķiet, ka cilvēki vēlas raudzīties un dalīties ar daiļo, kas tverts gan mežmalā, gan pilsētas nomalē. Ja pagājušā gada Mākslas dienu izstādē bija redzami atsevišķi darbi, kuri reflektēja par politisko situāciju pasaulē, tad šogad tas ir tikai viens – fotogrāfa Daiņa Kārkluvalka “Eiropas rēgs”. Šo Mākslas dienu izstādēs valda miers un daile.

Izstāde muzejā būs apskatāma vēl līdz 28.maijam, un paspēt izbaudīt vēl var arī mākslas dienu izstādes Talsu tautas namā un kinoteātrī “Auseklis”.

Materiāls tapis ar Mediju atbalsta fonda finansējumu no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par saturu atbild SIA “TV9 Pakalni”.

JAUNUMS

Tagad pieejama arī
“Talsu Vēstis” e-avīze.
Abonē un lasi savā telefonā, datorā vai planšetē no jebkuras vietas pasaulē.