Jauniešu diena pirmo reizi notiek brīvdabā, Rojas estrādē

Jauniešu diena pirmo reizi notiek brīvdabā, Rojas estrādē

«Atkal uz viļņa» — ar šādu nosaukumu pēc pandēmijas pārtraukuma atgriezusies Jauniešu diena. Uz viena viļņa ar jauniešiem gan šoreiz nebija laikapstākļi, jo cerēto +20 grādu vietā sestdien bija uz pusi mazāk. Taču jaunieši lēkāja augstāk, saliedējās ciešāk un Rojas brīvdabas estrādē izbaudīja savu tik ilgi gaidīto Jauniešu dienu.

Jauniešu dienai Talsu novadā šogad aprit jau 17 gadu. Kad Talsu novada domes priekšsēdētājas vietnieks izglītības, sociālajos un veselības jautājumos Dainis Karols sacīja uzrunu un aicināja iedomāties, ka jauniešiem, kuri pasākumu radīja, šobrīd jau ir pāri 30, nopietni darbi, sava ģimene, tad patiesībā atlika vien paskatīties uz pasākuma vadītāju Oskaru Leperu. Jo viņš ir viens no tiem, kas savulaik pasākumu Talsos radīja, adaptējot ideju, ko Jaunatnes konsultatīvā padome atveda no Zviedrijas. Skandināvijā gan jaunieši dodas mežā, bet talsenieki pārņēma ideju rīkot pasākumu bez atkarību veicinošām vielām. Oskaram šobrīd pāri 30, bet no malas izskatījās, ka, deju mūzikai skanot, viņš lēkāja augstāk nekā paši jaunieši. «Ir patiess prieks, ka ideja, ko radījām pirms 17 gadiem, ir dzīva joprojām. Tas saviļņo un patiešām liek lēkāt,» smejoties sacīja Oskars Lepers. Viņš bilda, ka jauniešiem, ar kuriem savulaik ideju veidojuši, karjeras aizvedušas dažādos virzienos, arī politikā un uzņēmējdarbībā: «Tas ir pierādījums, ka šis ir labs sākums. Un arī no šiem jauniešiem varam sagaidīt visu, un pēc 17 gadiem būs interesanti paskatīties, kur šodienas pasākuma dalībnieki nonākuši. Un tas, ko viņi dara, — tā kopā sanākšana, tā pašiniciatīva darīt kaut ko savā pašvaldībā, skolā un organizācijā — ir pirmais solis nākotnei un milzīga vērtība.»

Jauniešu dienas pasākumu vadīja Oskars Lepers. Viņš bija viens no tiem, kuri pirms 17 gadiem izveidoja jaunu tradīciju Talsos. Tagad viņš cer, ka reiz tajā būs iespēja piedalīties arī viņa dēlam. /Foto: Ģirts Grenevics/

Jaunieši gatavi stāvēt pat lietū

Jauniešu diena notika pēc divu gadu pandēmijas pārtraukuma, tāpēc jaunieši paši radīja pasākuma nosaukumu «Atkal uz viļņa», kas simbolizē, ka atkal jālec iekšā dzīvē. Līdz šim Jauniešu dienas notika Talsu sporta hallē, bet šoreiz Rojas brīvdabas estrāde izvēlēta brīdī, kad vēl nebija skaidrs, cik daudz ierobežojumu būs maijā. Cerības uz kolosāliem laikapstākļiem jūras piekrastē neattaisnojās, tomēr Talsu novada bērnu un jauniešu centra jaunatnes lietu speciāliste Dana Šteinberga novēroja, ka jauniešiem tas netraucēja. «Vēl vakar, kad plānojām, vai liksim aktivitātes ārā vai visas tomēr zem jumta, visi teica, ka vajag ārā. Viņi bija gatavi stāvēt kaut lietū. Izskatās, ka viņiem ir prieks kopā būt un gūt emocijas. Bet, protams, saule šodien būtu milzīgs bonuss,» sacīja D. Šteinberga.

Rojā 16 komandas ieradās ar izpildītiem mājas darbiem. Viens no tiem bija avangarda modes skates tērps, ar ko jaunieši tiešām bija pacentušies.
/Foto: Ģirts Grenevics/

Vēl foršāk nekā izskatās no malas

Šogad Jauniešu dienā piedalījās ap 150 jauniešu jeb 16 komandas ne tikai no Talsu novada, bet arī Kuldīgas, Elejas un Jūrmalas. Turklāt jūrmalnieki vēl pirms pasākuma izsludināšanas jau interesējušies, kad kolosālais pasākums gaidāms.

Visas dienas garumā Rojas brīvdabas estrādē jauniešiem bija dažādas aktivitātes. Laura un Adrija atzīst, ka visvairāk gaidījušas mājas darbu jeb avangarda modes skati. «Jo mēs ļoti tam gatavojāmies un gribējām redzēt, ko citi sagatavojuši,» atzina meitenes no Talsu 2. vidusskolas komandas. Abām šī bija pirmā Jauniešu diena. Tiesa gan, iepriekš viņas to vērojušas no malas un pasākums šķitis tik foršs, ka pašas gribējušas piedalīties. Uz jautājumu, vai ir tikpat kolosāli, kā izskatījies no malas, abas vienbalsīgi saka: «Ir daudz, daudz, daudz foršāk! To vispār nevar salīdzināt. Mums šis ir pēdējais gads vidusskolā un pēdējā iespēja piedalīties. Tāpēc gandarījums vēl lielāks.»

Jaunieši ilgi gaidītajam pasākumam bija sagatavojuši šortus un kleitas, bet gala rezultātā diena jāaizvada gandrīz ziemas jakās.
Taču, saliedējoties un reizē sacenšoties sagatavotajās aktivitātēs, aukstumu nevarēja just.
/Foto: Ģirts Grenevics/

Šortu vietā — siltākais mājās atrodamais kostīms

Rūdolfs no Talsu Kristīgās vidusskolas visu dienu bija manāms baltā sniegavīra Olafa tērpā. Un pieņēmums, ka viņš nav pārģērbies no avangarda modes skates, izrādījās maldīgs. «Es speciāli šim pasākumam nopirku šortus. Bet pusceļā uz Roju sapratu, ka vajag ko siltu mugurā,» atklāja Rūdolfs. Tāpēc viņš devies atpakaļ pēc kostīma. Un, tā kā Talsu Kristīgās vidusskolas komandai tematiski pasākumā bija trāpījusies baltā krāsa, tad Rūdolfs izvēlējies baltāko un siltāko kostīmu. Arī viņam šī bija pirmā Jauniešu diena. «Nebiju gaidījis, ka būs tik jautri, ka stafetes saliedēs un mēs kļūsim vēl labāki draugi komandā. Ar visiem sliktajiem laikapstākļiem bija kolosāli un izdevās uzzināt ko jaunu,» atzina Rūdolfs.

Arī Talsu novada skolēnu pašpārvalžu un jauniešu organizāciju apvienība «TAS.ES» prezidente Kate Sūniņa, kas vienā no stafešu punktiem jauniešiem deva uzdevumus, novēroja, ka, tuvojoties dienas beigām, jaunieši kļuva arvien priecīgāki un vairāk atvērās. Kas nozīmē, ka Jauniešu diena «Atkal uz viļņa» izdevās.