Talsenieces Evitas Šmithenas ieteikumi kā uzlādēties pēc garās ziemas

Talsenieces Evitas Šmithenas ieteikumi kā uzlādēties pēc garās ziemas

Talseniece Evita Šmithena pārliecināta, ka pavasarī — kā sēkliņa mostas zemē, tā mostamies arī mēs. Gan savā fiziskajā ķermenī, gan garīgajā. Kas pazīst Evitu, zina, ka viņa vāc visgardākās zāļu tējas un novērtē visu dabā atrodamo. Ko pašlaik vērtīgu mums piedāvā daba? Mostoties arī tu!

— Pastāsti, ar kādām sajūtām sagaidi pavasari?
— Pavasaris ir viens no četriem maniem mīļākajiem gadalaikiem (smejas). Pirmie asniņi, pirmie pumpuri, ziedu pumpuriņi, putnu treļļi. Tāds kā pacilājošs satraukums, saviļņojums, nepacietība. Sajūta, ka tūlīt, tūlīt kaut kas notiks, tūlīt viss sāksies un būs atkal no jauna un citādāk. Ar pavasari mostas ne tikai augi un atgriežas gājputni, šķiet arī mūsu maņas atmostas no ziemas miega un miera — aromātu sprādziens visapkārt, deguns spēj tikai brīnīties un tīksmināties. Tāpat arī krāsu palete, kas paveras skatam, piemēram, zaļais tonis dabā ir tik daudzējāds, sulīgs, dzīvespriecīgs, nosvērts. Pavasaris ir par atmošanos sevī, enerģiju iet un darīt atkal un no jauna. Tā ir jauda!

Ievu un papeļu lapiņas pirts skrubim vai arī aromātiskās eļļas pagatavošanai. /Personiskā arhīva foto/

— Vai izjūti, kā gada laiki tevi ietekmē?
— Man patīk it visi gadalaiki. Vasarā ir tik bagātīga un krāšņa savā dažādībā un pilnībā. Rudens, kurš naktīs rotaļājas ar silti sārtajām krāsām koku lapotnēs, šķiet, ir gada romantiskākais gadalaiks. Ziema, mazliet rāmāka, sevī vērsta un domīga, tas netraucē baudīt leduspuķes un sniegpārslu gleznas. Katram ir savs šarms, lidojums vai sazemējums.

— Varbūt ir kādi īpaši pavasara attīrīšanās rituāli — ķermeņa, mājas vai abi kopā, ko piekop?
— Kad logā iespīd pirmā pavasara saulīte, gribas pa vienam kaktiņam, plauktiņam, atvilktnei sakārtot, izmest lieko vai atdot kādam atdodamo (uzskatu, ka lietām jādzīvo tālāk, tas, kas ir labs, iespējams, noder vēl kādam). Izdūmot telpu ar vīrakiem vai mūsu pašu tīrošajiem augiem, izmazgāt un ielaist pavasari pa visiem logiem un durvīm. No otras puses, gribas doties laukā — ķert un izbaudīt katru saules stariņu. Pastāv uzskats, ka ķermeņa tīrīšanai pavasaris un rudens ir piemērotākais laiks. Man šķiet, katram jāsajūt savs ķermenis un jāieklausās sajūtās; ja prasās gavēnīti vai kādu atslodzes kūri ziemā vai vasarā — droši.

Pavasarī un vasarā ievākto varēs baudīt tējās ziemā. /Personiskā arhīva foto/

— Ko iesaki darīt, lai uzlādētos pēc garās ziemas?
— Man tādu kā turbo enerģiju sniedz tīra, skāba vai rūgta sula — smiltsērkšķu, dzērveņu greipfrūtu. Iedvesmo mazie brīnumi visapkārt. Piemēram, aizdoties kaut tepat uz dendroloģisko parku, pavērot koku formas, mizas nokrāsas, sūnu un ķērpju daudzveidību uz stumbra. Šoziem mundrumu sniedza aukstās peldes āliņģī — pāris minūtēs adrenalīns un atbrīvojošs vieglums vienlaikus. Ķermeni spēcina visi pavasara zaļumi, lapiņas, pumpuriņi — mazās nātrītes, gārsu vēdeklīši, virza, gaiļbiksīšu lapas, pieneņu lapas. Salātos, kokteiļos. Tūlīt būs jaunie egļu dzinumi, salasām kādu saujiņu vairāk un ieliekam saldētavā, lai ziemā kopā ar ogām, augu pulveriem, sēkliņām un citiem labumiem varam pievienot veselīgam un spēcinošam kokteilim.

— Kādas tējas tagad vākt un kā tās palīdz, kādi vēl zaļumi tagad lietojami uzturā?
— Vēl var pagūt salasīt māllēpes un lakačus, kas būs noderīgs palīgs, lai atbrīvotos no augšējo elpceļu saslimšanām, klepus. Piesaulītē jau zied gaiļbikši un kļavas. Kļavu ziedi ļoti aromātiski un gardi — tēja zeltaina, organismu spēcinoša un sāļu un ūdens regulējoša. Upes mētras maija beigās jau paaugušās un vācamas. Pumpuriem jau par vēlu, bet pirmās peļu austiņas lasāmas gan tējai, gan eļļu gatavošanai, gan pirts skrubītim — mazās lazdu, bērzu, papeļu, ievu lapiņas.

Evitas receptes:

Pirts skrubja recepte

Salasām pumpurus un lapiņas, kas mūs «uzrunā». Saberžam piestā vai samaļam kafijas dzirnaviņās un pievienojam sāli. Šādi varam sagatavot arī skrubīšus ziemai vai vēlākam laikam. Tad gan jāpievieno vairāk sāls, kas darbojas ne tikai kā konservants, bet tā kristāli arī lieliski uzsūc un saglabā sevī augu aromātu. Iesaku eksperimentēt — citi augi labāk atdod savu smaržu, citi — mazāk.

Salāti ar gārsu un pieneņu lapiņām

Sautētas gārsas un pienenes lapiņas ar grauzdētām sezama sēkliņām un fetas sieru.
 ->
Salasa mazās pieneņu (lielākas būs rūgtākas) un gārsas lapiņas (kamēr sakļāvušās kā vēdeklītis).
 -> Mazliet novāra/noplaucē sālsūdenī, nospiež caurdurī.
-> Uzkarsē pannu ar eļļu, apsutina gārsas lapiņas, pievieno pieneņu lapas, pasutina.
-> Liek uz šķīvja, pārber ar grauzdētām sezama sēklām un riekstiņiem.
-> Pievieno fetas sieru.
 -> Dekorē ar mārpuķīšu un pieneņu ziediem.
 Vari izmantot citu sieru, piemēram, apceptu tofu vai sarīvētu kādu cieto sieru.
Lai labi garšo!