Latvijas Banka izlaiž kolekcijas monētu “Bērnu prieki”

Latvijas Banka izlaiž kolekcijas monētu “Bērnu prieki”

Ceturtdien, 4. jūlijā, Latvijas Banka izlaidīs kolekcijas monētu “Bērnu prieki”, kas ir veltījums rakstnieka Viļa Plūdoņa 150 gadu jubilejai un attēlo divus ikvienam pazīstamus un iecienītus bērnu dzejoļus – “Zaķīšu pirtiņa” un “Rūķīši un Mežavecis”. Šī monēta iepriecinās gan bērnus, gan pieaugušos, liekot tiem atgriezties savā bērnībā.

Plūdoņa bērnu dzeja sakņojas latviešu folklorā. Rakstnieks bērnībā klausījās vecāsmātes stāstītās pasakas un tautasdziesmas, ko vēlāk ietērpa saistošā dzejas valodā, attēlojot bērnu dzīvesprieku un Latvijas dabas skaistumu.

Monētas grafiskā dizaina autore ir pazīstamā bērnu grāmatu ilustratore Anna Vaivare, kas V. Plūdoņa daiļradei veltītajā monētā iekļāvusi dzejoļus “Rūķīši un Mežavecis” (1913) un “Zaķīšu pirtiņa” (1915). No pirmā dzejoļa māksliniece izvēlējusies atveidot meža rūķu pikošanos, kad sagaidīts pirmais sniegs. Otrais dzejolis attēlo zaķu mazgāšanos pirtī, kas latviešiem kā senākos laikos, tā vēl joprojām ir iecienīta miesu un garu veseļojoša nodarbe. Kaut abi dzejoļi ir par rūķiem un zaķiem, un citām meža radībām, saprotam, ka dzejnieks vēsta par bērniem un viņu saskari ar brīnišķīgo dabas un tradīciju pasauli, kam viņa daiļradē ir nozīmīga loma.

Monētas plastiskā veidojuma autore ir pieredzējusī māksliniece Ligita Franckeviča. Monēta kalta Nīderlandes kaltuvē “Koninklijke Nederlandse Munt”. Latvijas Bankas preses dienests informē, ka monētas tirāža ir 4000 eksemplāri, monētas iegāde būs iespējama tikai tīmekļvietnē e-monetas.lv no 4. jūlija 12.00. Monētas cena – 75.00 eiro, iegādes limits vienai personai – 4 monētas.

 

Par Vili Plūdoni:

Latviešu literatūras klasiķis Vilis Lejnieks (1874–1940), kuru plašāk pazīstam kā Vili Plūdoni, rakstniecības gaitu sākumā pieņēma pseidonīmu Plūdons, ko nostiprināja par savu uzvārdu. To viņš aizguva no dzejnieka Ausekļa izveidotā latviešu dievību saraksta, kurā Plūdons minēts kā ūdeņu dievs.

Plūdons dzimis Zemgalē, bērnību un vēlāk vasaras pavadījis skaistās Mēmeles tiešā tuvumā un mežu ielokā. Zemgales lauki, māju apkaime un apkārt esošie meži viņam bijuši ļoti mīļi, un tie daudz apdzejoti viņa darbos. V. Plūdonim patika rakstīt, atrodoties dabā – starp kokiem un ūdeņiem.