Tūrisms ziemas miegu neguļ

Tūrisms ziemas miegu neguļ

Sabiedrības apziņā tūrisma jēdziens visbiežāk asociējas ar pavasara un vasaras sezonu, taču Valdemārpils Tūrisma informācijas centra vadītāja Karīna Leinberga-Lemberga atzīst, ka arī citos gadalaikos tūrisma joma piedāvā plašas iespējas, sarunā akcentu liekot tieši uz sevis pārstāvēto pusi — Valdemārpili, Ārlavas un Īves pagastu.

— Peldošās pirts saimnieks Kalvis Kalniņš sacījis — viņam ir sapnis, ka pienāk brīdis, kad varam teikt, ka tūrisma sezona ir vissezona, nevis tikai kāds konkrēts gadalaiks vai brīdis, kad par tūrismu runā, bet kādā citā — ne. Tu esi vienisprātis ar viņu?

— Jā, tā tas nudien ir. Jebkuram uzņēmējam un naktsmītņu īpašniekam, kas strādā visu gadu, aktuāli ir visi četri gadalaiki. Protams, vasara ir visaktīvākais laiks, kad cilvēki iet atvaļinājumos, ar ģimenēm un draugiem dodas atpūsties uz nedēļu vai divām, bet kādi dodas apceļot varbūt pat pusi Eiropas vesela mēneša ietvaros. Bet tūrisma uzņēmējam bieži vien darba gads ir vissezona. Cilvēki atpūšas arī ziemā un rudenī, un katrā gadalaikā taču ir savs šarms, tikai vajadzīgs piemērots apģērbs.

— Ko tūrisma nozare ziemā piedāvā Valdemārpilī?

— Jāsāk jau ar to, ka pilsēta apskatāma ir arī ziemā, — katrs gadalaiks piedāvā to ietērpt citās krāsās un noskaņās. Un ziema ir īpaša. Valdemārpilī var doties brīnišķīgās pastaigās, apskatot Elku liepu, ezeru, sinagogu, evaņģēliski luterisko baznīcu. Vienīgi ziemā ar privātiem uzņēmējiem ierašanās ir jāsaskaņo laikus, jo kādi nav vietējie un nedzīvo turpat. Arī ekskursijas pa pilsētu ar dažādiem apskates objektiem, Ārlavas un Valdemārpils baznīcu — tas viss ir pieejams visu laiku, tikai iepriekš jāpiesaka ciemošanās. Sestdienās un svētdienās atvērta ir auto-moto biedrība «Draudzība», kas arī ziemā nodrošina seno auto kolekcijas apskati. Paši viņi mašīnas atjauno, restaurē un labvēlīgos laikapstākļos izvizina apmeklētājus arī pa pilsētu. Dziļu kupenu gadījumā varbūt tikai ne. Ja runājam par kultūras elementiem tūrisma ietvaros, jāpiemin Valdemārpils bibliotēka, kurā bieži ir izstādes, un otrā stāva izstāžu zālē apskatāmas gleznas. Vēl pie Valdemārpils tūrisma uzņēmējiem pieder «Bandenieku» saimnieki. Tur ir brīvdienu mājas ar nakšņošanas iespējām, kubls, pirts, radošās darbnīcas un ekstrēmais safari izbrauciens ar bobiku arī ziemas variantā, ja nav pārāk liels sniegs. Viņiem ir programma arī kāziniekiem, tāpat arī jubileju viesiem, jo, kā saka paši saimnieki, ir iespēja «izliet kopdarbu no šīs svinīgās dienas.»

— Kāds piedāvājums tūrisma pērļu medniekiem ir Ārlavas un Īves pagastos?

— Ārlavas pagastā ir zemnieku saimniecība «Upeskalni», kurā var apskatīt šinšillas, aitas, trušus, govis, ponijus arī ziemā. Dodoties otrā virzienā, proti, uz Tiņģeres muižu, jāpiemin pasākumi, radošās darbnīcas, koncerti un citi pasākumi, kuri notiek visu gadu. Arī Lubes kultūras centrā tie norit visa gada garumā — balles, koncerti un teātra izrādes. Bet, atgriežoties pie Īves, jāmin Laumu dabas parks. Skaistās dabas takas var izbrist arī ziemā un rudenī. Ir iespējas spēlēt diskgolfu, piedalīties sveču radošajā darbnīcā vai izmantot pirts piedāvājumu. Uz ugunskura var vārīt zupu, ir arī nakšņošanas iespējas. Svarīgi ar saimniekiem sazināties un pieteikt apmeklējumu. Tāpat Īves pagastā ir lauku viensēta «Līdumkalni», kur iespēja viesoties arī ziemā. Tur var mācīties zīmēt, gleznot, un tā ir vieta, kur dzīvo ļoti fotogēniskas Hailandes šķirnes govis, līdz ar to, iepriekš piezvanot, tiek gaidīti viesi gan no mūsu puses, gan tālākiem Latvijas punktiem. Protams, Lūrmaņu klintis un dzirnavas Lubē, tāpat Bīlavu velna laiva — šie objekti ir brīnišķīgi jebkurā gadalaikā.

— Ja runājam par tūrismu, nevar aizmirst arī vietējos iedzīvotājus.

— Protams, tas viss ir pieejams arī vietējiem iedzīvotājiem. Tūrisms un kultūras piedāvājums ir radīts visiem, ne tikai ciemiņiem no tuvākas un tālākas apkaimes.

— Kā ir ar gida pakalpojuma iespējām?

— Plānojot atpūtu, var pieteikt ekskursiju. Mums ir vides un dabas gidi. Var sarunāt naktsmājas, kur izbaudīt ziemas šarmu, karsējoties kublā. Tieši ziema ir īstais kubla laiks! Tāpat pirts iespēju ir diezgan daudz. Ziemā svarīgi atcerēties, ka vajag laikus sazināties ar Tūrisma informācijas centru, lai visu var ieplānot, un piedzīvojums ir neaizmirstams gan ģimenēm, gan draugu kompānijām. 29. janvārī vides un dabas izzinātāja Diāna Baumane dosies pārgājienā no Elku liepas līdz Popraga daudzstumbru liepai. Tas būs vidējas grūtības pārgājiens vidē, kopā veicot apmēram 15 kilometru. Ik pa laikam Raimonds Riekstiņš no Laumu dabas parka organizē pārgājienus. Ja seko līdzi informācijai Valdemārpils Tūrisma centra informācijas lapā «VisitValdemarpils», tad to visu laikus var piefiksēt. Ja brauc lielāka grupa, tiek saorganizēti piemēroti pārgājieni pēc grūtības pakāpes, jo ģimenēm ar maziem bērniem noteikti ērtāks būs citādāks piedāvājums nekā jauniešu grupai. Ziemā viss ir citādāk nekā vasarā, tāpēc — lai tas katru reizi ir jauns piedzīvojums.

Valdemārpils Tūrisma informācijas centra (TIC) vadītāja Karīna Leinberga-Lemberga pauž aicinājumu uzņēmējiem, saimniekiem un citādā ziņā aktīviem vietējiem iedzīvotājiem, kuri saimnieko Valdemārpilī, Īves, Lubes un Ārlavas pagastā un piedāvā savu produkciju, pakalpojumus, pasākumus, nakšņošanas un kādas brīvā laika pavadīšanas iespējas, sazināties ar TIC. Tas nepieciešams, lai informāciju aktualizētu sociālā vietnē Facebook.com «VisitValdemarpils» profilā, kā arī pagasta mājas lapā valdemarpils.lv un sadarbībā ar Talsu novada TIC — arī visittalsi.com, esot kopējā piedāvājuma katalogā.

«Tas ir būtiski, jo ne visus piedāvājumus iespējams atrast un apzināt, ja nav publiskas informācijas, tāpēc aicinām jaunos un interneta vidē līdz šim ne tik ļoti aktīvos pieteikties un darīt sevi zināmus. Citreiz ir maldīgs priekšstats par piedāvājumu, piemēram, par mūsu pusē iecienītās atpūtas vietas «Dunduriņi» darbību, kur ziemas sezonā pieejamas 12 vietas. Cilvēkiem liekas, ka piedāvājums ir aktuāls tikai siltajā sezonā, taču omulīgā vieta Sasmakas ezera krastā piedāvā arī vissezonas atpūtas iespējas gaumīgā, komfortablā un labiekārtotā vidē. Pieejams ir arī kubls, ko, manuprāt, ziemas sezonā baudīt ir citādāk nekā vasarā. Un «Dunduriņu» mājaslapā norādīts, ka piedāvājums ir aktīvs no 1. janvāra līdz 31. decembrim. Tāpēc tiem, kuri vēlas relaksēties no ikdienas skrējiena, atgādinu, ka Valdemārpilī ir, ko darīt visa gada garumā,» pauž Valdemārpils TIC vadītāja.

JAUNUMS

Tagad pieejama arī “Talsu Vēstis” e-avīze.
Abonē un lasi savā telefonā, datorā vai planšetē no jebkuras vietas pasaulē.