VUGD ar klusuma minūti piemin Ukrainā bojā gājušos kolēģus

VUGD ar klusuma minūti piemin Ukrainā bojā gājušos kolēģus

4. maijs daudzviet pasaulē tiek uzskatīta par Starptautisko ugunsdzēsēju dienu, bet Latvijā šīs dienas atzīmēšanas tradīcija vēl tikai veidojas. Taču šis datums tika izvēlēts, lai vienotos kopīgā klusuma brīdī un pieminētu Ukrainā bojā gājušos kolēģus.

No kara sākuma februāra beigās Ukrainas ugunsdzēsēji paši ik rītu sāk ar klusuma brīdi, lai 9.00 pieminētu kara upurus. Bet 4. maijā ne tikai visas Latvijas ugunsdzēsēji glābēji, bet arī kolēģi Lietuvā, Igaunijā un Polijā godināja un pieminēja tos Ukrainas ugunsdzēsējus glābējus, kuri krituši, kara apstākļos pildot dienesta pienākumus — glābuši cilvēkus un dzēsuši ugunsgrēkus. Arī Talsos 13.30 atvērās Talsu daļas durvis, izbrauca transporta vienības, bet ugunsdzēsēji glābēji nostājās ierindā, noņēma ķiveres un ieturēja klusuma minūti. Pēc klusuma brīža vada komandiera vietnieks Andris Meiers atzina, ka pie sevis aizdomājies par to, ka tas patiesībā notiek mums tepat blakus.

«Katram noteikti ir savas emocijas. Nav jau viegli viņiem,»

pievienojās vada komandieris Artis Sutāns. Puiši piekrita, ka klusuma brīdis tieši Latvijai nozīmīgā datumā, brīvības un neatkarības svētkos, emocijas paspilgtināja vēl vairāk. «Tas sevī rada spēcīgāku patriotismu,» sacīja A. Meiers. Abi atzina, ka Latvijas otrajā dzimšanas dienā vēl vairāk cer uz mierīgu dežūru un sausām šļūtenēm. Tas arī piepildījās, un izsaukumu Talsiem patiešām nebija. Bet savai Latvijai svētkos vada komandieris un vada komandiera vietnieks novēlēja mieru un izturību!

Svētais Floriāns ir ugunsdzēsēju patrons. Viņš ir kristiešu svētais, sevišķi godāts Centrāleiropas katolisma tradīcijā. Viņš kļuva slavens ar to, ka brīnumaini — ar vienu ūdens spaini nodzēsa liesmojošu namu. Svētais bieži tiek attēlots ar ūdens spaini rokā, un uzskata, ka viņš sargā no ugunsgrēkiem un dabas katastrofām. 4. maijs ir Sv. Floriana diena — oficiālā ugunsdzēsēju un glābēju svētku diena. Taču Latvijā tradicionāli Ugunsdzēsēju glābēju diena tiek atzīmēta 17. maijā. Šī diena arī ir iekļauta kalendārā.