Žurnāliste Ina Strazdiņa Talsiem parāda savas Ukrainas piezīmes

Žurnāliste Ina Strazdiņa Talsiem parāda savas Ukrainas piezīmes

No 30. oktobra Talsu luterāņu draudzes nama pirmā stāva zālē skatāma Inas Strazdiņas fotoizstāde «Ukrainas piezīmes». Dokumentālais fotostāsts ļauj ieskatīties Kijivā, Bučā, Irpiņā, Borodjankā un citās vietās, kas parāda krievu armijas neaprakstāmo nežēlību. Žurnāliste Ina Strazdiņa Talsos ir ļoti mīlēta, tāpēc izstādes atklāšanā bija neierasti daudz cilvēku.

Visas izstādē redzamās fotogrāfijas tapušas ar mobilo telefonu, cenšoties fiksēt kadrus, kas, esot Ukrainā, šķituši iespaidīgi. Ina izmantojusi brīžus, kamēr operators veicis piefilmējumus televīzijas reportāžām, un turpat blakus ķērusi savus kadrus.

«Jo man šķiet būtiski to saglabāt atmiņā — gan pašai sev, gan dokumentēt šo briesmīgo karu un parādīt to cilvēkiem. Es uzskatu, ka tā ir arī mūsu, žurnālistu, misija. Mēs varam braukt uz Ukrainu, un tā ir liela Dieva svētība, ka varam to izdarīt bez lieliem šķēršļiem,»

atklāšanā sacīja Ina. «Tā, protams, ir kara zona, un tur ir stress, bet vissvarīgākais ir, ka varam parādīt ārkārtīgās ukraiņu ciešanas, lai mēs nekad, nekad tur nenokļūtu.»

Ina Strazdiņa (attēlā vidū) ir Talsu evaņģēliski luteriskās draudzes locekle, tāpēc savas «Ukrainas piezīmes» viņa ierosināja parādīt tieši draudzes namā. Un šai idejai mākslinieks Andris Biezbārdis (attēlā pirmais no labās), kurš ir izstāžu kurators šai telpai, ļoti labprāt arī piekrita. Atklāšanas dienā Ina saņēma ziedu klēpjus, un attēlā redzams, kā tos pasniedz mācītājs Māris Ludviks. /Foto: Edgars Lācis/

Bildes runā pašas par sevi,

tomēr katru fotogrāfiju papildina informatīvs pieraksts, kas patiesībā vēl vairāk paspilgtina emocijas, ko izraisa bildēs redzētais,— neticams ļaunums, bezspēcība, sagrautas dzīves, mūžīgas rētas, drupas, kas paliks kā piemiņa par kara šausmām. Bet vairākās fotogrāfijās kara šausmām cauri spītīgi vijas pavasarī ziedoši koki un tulpes, kas ar savu košumu cenšas stāvēt pretī nemieram. Pēdējā izstādē redzamā fotogrāfija uzņemta augustā. Izvēlēties bildes izstādei Inai palīdzēja fotogrāfs, draugs un kādreizējais kolēģis Dainis Kārkluvalks, kurš nejauši palīdzēja ieraudzīt arī iepriekš nepamanītas simboliskas un nozīmīgas nianses fotogrāfijās.

Katrai fotogrāfijai pievienots apraksts. Šis foto stāsta, kā pavasarī Kijivā spītīgi sazied tulpes, kuru košums stāv pretī arī sešām gaisa sirēnām, kas ik pēc pāris stundām pāršķeļ pilsētas mieru. /Foto: Edgars Lācis/

Ir vienkārši kauns baidīties

«Katrai fotogrāfijai ir stāsts. Katra vieta ir nofilmēta, ar sirdi un acīm apmīļota, un es ceru, ka Ukraina vienmēr paliks mūsu lūgšanās,» sacīja izstādes autore.

«Mums par ukraiņiem ir jālūdz nemitīgi — ne tikai kolektīvi, bet arī katram savā sirdī. Ukrainai ir jāuzvar, un tā noteikti būs. Ukrainā satiekas divi pretmeti — ir ārkārtīgs posts un reizē milzīgs spēks, ko izstaro cilvēks. Es nevienā brīdī no ukraiņiem nedzirdēju pārmetumus Dievam, kāpēc viņiem ir karš. Tas ir fenomenāli, viņi baznīcās lūdz, noliek svecītes. Un katrā mazākajā ciematiņā latviešus mīl. Un vienmēr pārmet krustu, lai Dievs mūs svētī un ar mums nekad tas nenotiktu.

Redzot, to spēku, kas tajā zemē ir, mums vienkārši ir kauns baidīties. Tādu milzīgu pārdabisku Dieva spēku, ko šobrīd šie cilvēki izrāda, tas ir fenomenāli! Agresora ļaunums var sagraut namus un izpostīt cilvēku dzīves, bet neko nevar padarīt Ukrainas cilvēku gara spēkam.»

«Ukrainas piezīmes» atklāšanas dienā apskatīja arī ukrainiete Jūlija (pirmā no labās), kura mājvietu Talsos atradusi, pateicoties Klaunu mājas saimniecei Ilzei Pumpurei. /Foto: Edgars Lācis/

Par ko mums tas viss?!

Izstādes atklāšanā piedalījās arī ukrainiete Jūlija, kura Talsu novadā dzīvo jau vairākus mēnešus, bet šobrīd pārcēlusies uz Talsiem. Veroties fotogrāfijās, kas liecina par postažu viņas dzimtenē, Jūlija atzīst, ka ir skumji, kāpēc ukraiņi nevar dzīvot tā, kā mēs šeit. «Par ko mums tas viss?!» jautā Jūlija. Viņasprāt, žurnālistu stāsti ir tik būtiski, ir svarīgi parādīt notiekošo, jo Ukrainai šobrīd ir nepieciešams atbalsts.

Latvijas Televīzijas žurnālistes Inas Strazdiņas izstādes atklāšana notika pēc dievkalpojuma, un draudzes nama telpu piepildīja daudz cilvēku. Sniedzot ziedus, kāda kundze izstādes autori uzrunāja, sakot:

«Tu esi ne tikai Latvijas, bet visas pasaules lepnums».

«Ukrainas piezīmes» draudzes namā būs apskatāmas vismaz līdz gada beigām.