Talsos uzņemti pirmie Ukrainas bēgļi

Talsos uzņemti pirmie Ukrainas bēgļi

Līdz ar atbalsta pasākumu Ukrainai, Talsos atnāca ziņa, ka septītajā kara dienā pirmos bēgļus uzņēmis arī Talsu novads. Uzrunājot iedzīvotājus, Talsu novada domes priekšsēdētāja gan aicināja talseniekus būt iejūtīgiem, nesteigties ar savu palīdzību un ļaut cilvēkiem aptvert savu sāpi un iejusties jaunajā situācijā. Tāpat viņa atklāja, ka Talsi gatavojas iespējamai nepieciešamībai uzņemt bērnunamu bērnus.

Talsu novadā ieradušās desmit personas — ģimene, kurā ir dažādu paaudžu cilvēki, no kurām seši ir bērni. Pirmie ir izmitināti un atrodas drošībā, un darbu ar viņiem sācis Talsu novada sociālais dienests. “Talsu novadā viņi nokļuva ar nevalstisko organizāciju starpniecību, un tā atrada arī izmitināšanas vietu,” saka novada domes priekšsēdētāja Sandra Pētersone.

“Viņiem šobrīd ir nedaudz jādod laiks, lai viņi varētu adaptēties un mierīgi sāktu domāt pēc visa, ko ir piedzīvojuši — ne tikai mājās, bet arī neziņas pilnajā ceļā no Ukrainas.”

Sandra Pētersone, Talsu novada domes priekšsēdētāja

Šobrīd caur Latvijas Pašvaldību savienību tiek nodota informācija pašvaldībām, ka Ukrainas valsts lūgusi palīdzību bērnunamu bērnu izmitināšanā Latvijā. “Arī mēs esam atsaukušies šim aicinājumam. Esam snieguši informāciju par divām vietām — bijušo Strazdes bērnunamu un Virbu pamatskolu. Esam pieteikuši 30 un 100 bērnu uzņemšanu. Vai viņi nonāks līdz mums, tas ir jautājums, bet mēs esam tam gatavi.” Bērni netiks izvietoti ģimenēs, jo šobrīd Ukraina ir lūgusi nedalīt bērnus un izvietot ēkās, kur viņi visi var būt kopā.

Sabiedrisko attiecību un mārketinga nodaļas vadītāja Inita Fedko atklāj, ka novads saņēmis informāciju, ka, iespējams, tuvākajās dienās Talsu novadā varētu ierasties vēl septiņi cilvēki, kam pretī devusies kāda privātpersona. Tā, visticamāk, arī rūpēsies par bēgļu izmitināšanu. “Bet, protams, tiklīdz saņemsim precīzu informāciju, tā Sociālais dienests sazināsies ar šiem cilvēkiem, lai noskaidrotu, vai ir nepieciešama vēl kāda palīdzība.

Šobrīd mums nav informācijas, ka šo septiņu cilvēku izmitināšanā būs nepieciešama pašvaldības iesaiste, bet, ja būs, mums ir varianti — ir pieteikušās privātpersonas, kas gatavas palīdzēt ar izmitināšanu.

Inita Fedko, Talsu novada pašvaldības Sabiedrisko attiecību un mārketinga nodaļas vadītāja

Tāda ir arī ministriju nostāja — vispirms izmitināt pie privātpersonām, tikai tad pašvaldības īpašumos.”